anksiyete.gen.tr https://www.anksiyete.gen.tr Anksiyete, Anksiyete Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, anksiyete.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Anksiyete Baş Dönmesi https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-bas-donmesi.html Tue, 20 Nov 2018 13:55:15 +0000 Anksiyete baş dönmesi: . Anksiyete baş dönmesi daha çok nöro otolojik merkezlere başvuran hastalarda gözlemlenir. Denge işlevi bozuklukları, anksiyete bozuklukları ve daha çok panik bozukluklarında baş dönmesi şikayeti belirgi Anksiyete baş dönmesi: . Anksiyete baş dönmesi daha çok nöro otolojik merkezlere başvuran hastalarda gözlemlenir. Denge işlevi bozuklukları, anksiyete bozuklukları ve daha çok panik bozukluklarında baş dönmesi şikayeti belirgindir. Anksiyete bozukluğu ve baş dönmesi olan hastaların tanı ve tedavi süreci oldukça sorunludur. Hastanın gereksiz kaygı, korku, panik ve gerginlik yaşamalarına neden olur.  Baş dönmesine sebebiyet veren en önemli anksiyete bozukluğu panik atak hastalığıdır. İnsanların yaşamını devam ettirmeleri, tehlikeli durumlardan korunma açısından anksiyete ve stres çok önemlidir. Anksiyete kişi sıkıntılı ve heyecanlıdır. Aniden kötü bir haber alacak veya kötü bir şey olacak gibi hissederler. Anksiyete türlerinin çoğunda baş dönmesi belirtiler arasındadır.

Anksiyete belirtileri:
 • Baş dönmesi
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Terleme
 • Titreme
Anksiyete bozukluğu çeşitleri:
      
Panik bozukluğu yani panik atak: Genelde gençlik döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır. Ataklar 25 ile 30 dakika arasında sürebilir. Panik atağın ne zaman geleceği bilinmez. Bu hastalığa sebep olan faktörler bilinmemektedir. Atak geldiğinde bunu durduracak bir etken yoktur ve aniden başlar. Atakların sıklığı kişiye göre değişir.

Anksiyete panik bozukluğu yani panik atak belirtileri:
 • Baş dönmesi, bulantı, terleme, titreme çarpıntı
 • Göğüs ağrısı, bedeninin uyuştuğunu hissetmesi
 • Nefes darlığı, boğuluyormuş gibi hissetme ve ölüm anı korkusu
 • Ateş basması veya üşüme
 • Aklını yitirme ve çıldırma korkusu
 • Yaşadıklarının gerçek olmadığı hissi
Yaygın anksiyete bozukluğu: 

Gerçek sorunlarla orantısız bir biçimde ortaya çıkan endişe ve kaygılanma ile birlikte olan psikiyatrik bozukluktur. Aslında anksiyete duygusu bir tehlikenin ve korku anının sonucunda herkeste oluşabilecek bir olaydır. Ancak anksiyetenin uzun sürmesi, şiddetinin artması, günlük işlerimizi ve sosyal hayatı etkilemesi yaygın anksiyete bozukluğu denilen hastalığı meydana çıkarır.

Anksiyete Baş DönmesiSosyal fobi ve diğer fobiler: 

Sosyal fobi veya sosyal anksiyete bozukluğu sosyal ortamlarda başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmekten çok büyük kaygı duyma ve korkulan durumlardan kaçınma eğilimi olarak tanımlanabilecek bir anksiyete bozukluğudur.

Travma sonrası stres bozukluğu: 

Kişi sevilen bir yakınını kaybetmesi, ciddi bir hastalık geçirmesi, kaza veya bir saldırı ile karşılaşması sonucunda oluşur. Zamanla yas dönemi geçer, acı azalır ve hayat normale döner. Çoğu insan olaydan sonra etkilenme sürecini atlatır ve kendiliğinden iyileşir fakat bazı insanlarda bu durum atlatılamaz. Yaşadıkları travmatik olaydan aylar hatta yıllar geçse bile iyileşemeyebilir. Bu kişilerin olayı tekrar tekrar yaşadıkları anlar olur bazen rüyalarında bazende gözlerinin önüne gelerek olayı yaşarlar. İşte bu durum travma sonrası stres bozukluğu hastalığına yol açar.

Obsesif kompulsif bozukluğu: 

Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler kontrol edemedikleri stres oluşturan düşünceler, korkular ve görüntüler nedeniyle huzursuz olurlar. Vücutlarına pislik ve mikrop bulaşmasından, başka insanlara zarar vermekten, hata yapıp rezil olmaktan korkarlar. Ayrıca düzen ve simetri  hastalıklarına da sahiptirler.
]]>
Karışık Anksiyete Ve Depresif Bozukluk https://www.anksiyete.gen.tr/karisik-anksiyete-ve-depresif-bozukluk.html Wed, 21 Nov 2018 06:36:13 +0000 Karışık anksiyete ve depresif bozukluk, arasındaki bağlantı çok kuvvetlidir. Anksiyete hastalarının hemen hemen hepsi depresyon problemi yaşamaktadırlar. Depresyon anksiyeteyi, anksiyete ise depresyonu daha kötü bir hale geti Karışık anksiyete ve depresif bozukluk, arasındaki bağlantı çok kuvvetlidir. Anksiyete hastalarının hemen hemen hepsi depresyon problemi yaşamaktadırlar. Depresyon anksiyeteyi, anksiyete ise depresyonu daha kötü bir hale getirmektedir. Bu yüzden her ikisi için de tedavi arayışına girilmelidir. Karışık anksiyetenin bir diğer adı da anksiyete bozukluğudur. Öncelikle karışık anksiyete kaygı bozukluğu anlamında gelmektedir. Aslında kaygı her zaman kötü bir şey değildir. Stres altında dikkati odaklamaya yardımcı olur. Ayrıca baskı altındaki insanların motive olmasına yardımcı olabilir. Fakat bunun yanında telaş ve korku gibi duyguları da yanında getirir. Bu duygular ne zaman hayatınıza engel olmaya başlıyorsa o zaman sıkıntı çıkmaya başlıyor demektir. Bu görüldüğü gibi kötü bir haberdir. Fakat bunun da bir iyi yanı vardır. İyi yanı ise çözümün hastaya çok yakın olmasıdır. Aslında baskı altında kalındığında ya da streslenildiğinde endişeye kapılmak, gergin hissetmek ve korkmak son derece normal bir durumdur. Kaygı aslında vücudun tehlikeye karşı verdiği doğal bir yanıttır. Sağlıklı bir kaygının insana yarar sağladığı söylenebilir. Dikkati toplamayı, uyanık kalmayı ve motivasyon sağlamayı kolaylaştırır. Kaygı yeterli olduğunda iyidir. Fazlası günlük hayatı etkilemeye başlar ve günlük yaşamı çekilmez bir hale getirebilir. Kısaca buna da anksiyete bozukluğu denir.

Depresif bozukluk yani diğer adıyla depresyon; isteksizlik, hayattan zevk alamama, içinden hiçbir şey gelmeme gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Aslında üstüne basarak söylemek gerekirse depresyon bir beyin bozukluğudur. Beynin ön saflarında, alın ve şakak gibi kısımlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Depresif bozukluk hem vücudu, hem düşünceleri, hem de duygu durumunu topluca etkileyebilir. Kişinin yemek yeme durumundan uyku durumuna, fiziksel dayanıklılığından sağlıklı düşünce üretebilme durumuna kadar çoğu işlevin işleyişini bozabilir. Depresyon halk arasında ne kadar 'geçici üzüntü' gibi görülse de kesinlikle aynı kavramlar değildir. İnsanların kimi zaman ruh halleri beslenmeye ihtiyaç duyar ve beslenmezlerse kendilerini dibe vurmuş, herşeylerini kaybetmiş gibi hissederek geçici bir üzüntü yaşarlar. Bu bir hastalık değildir. Sadece geçici bir durumdur. Kesinlikle birbirlerine karıştırılmamalıdır.

Karışık Anksiyete ve Depresif Bozukluğun Belirtileri: Anksiyete bozukluğunun duygusal belirtileri olarak tedirginlik ve endişe duyguları, felakete odaklanma, gergin ve her an tetikte hissetme, en kötü olasılığı düşünme, asabiyet, huzursuzluk, tehlike işaretlerini gözleme vb. problemleri örnek gösterebiliriz. Ancak karışık anksiyetenin bir de fiziksel belirtileri vardır. Bunlardan bazıları kalp çarpıntısı, terleme, mide bulantısı veya sık baş dönmesi, sık idrara çıkma veya ishal, nefes darlığı, titreme ve seğirme, kas gerilimi, baş ağrısı, yorgunluk, uyuma zorluğu ve bunlara benzer problemlerdir. Depresif bozukluğun belirtileri arasında; çalışamama, uykusuzluk, yemek yiyememe, bir zamanlar çok keyifle yapılan aktivilerden yakın zamanlarda zevk duyamama, depresif bir ruh hali kazanmış olma, çevrede gelişen olaylara karşı ilgisiz kalma yani vurdumduymazlık vb. problemlerdir.

Karışık Anksiyete Ve Depresif BozuklukKarışık Anksiyete ve Depresif Bozukluğun Tedavisi: Denildiği gibi bu hastalık genelde birlikte görülürler. Biri tedavi edildiğinde diğerinin de kalması zorlaşır. Birini atlatan hasta diğerini de atlatmak için önceki kadar çaba sarf etmeyecektir. Bunun nedeni beyninin bir kısmını yeniden istediği biçimde kullanabilmesidir. Karışık anksiyeteden kurtulabilmek için öncelikle olumsuz düşüncelere meydan okumak gereklidir. Kaygıları not etmek ve bu kaygıları sırayla yenmek çok önemlidir. Ayrıca hasta kendine dikkat etmelidir. Rahatlama teknikleri uygulamalıdır. Düzenli olarak egzersiz, düzenli uykuyla birlikte alkol]]> Kronik Anksiyete https://www.anksiyete.gen.tr/kronik-anksiyete.html Wed, 21 Nov 2018 12:02:54 +0000 Kronik anksiyete, anksiyete hastalığı günümüzde neredeyse her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Anksiyetenin kişilerde görülme nedenleri manevi yani soyut olgulardan kaynaklanır. Anksiyete rahatsızlığı özellikle kişi Kronik anksiyete, anksiyete hastalığı günümüzde neredeyse her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Anksiyetenin kişilerde görülme nedenleri manevi yani soyut olgulardan kaynaklanır. Anksiyete rahatsızlığı özellikle kişinin duygusal olarak yaşadığı korku ve kaygıdır. Anksiyete rahatsızlığı bir sınav öncesinde yaşanan aşırı heyecan gibi duygulardan oluşur. Yada kişinin geçmişte yaşadığı ağır çöküntülerin neden olduğu korku, kaygı, endişe gibi duyguların tetiklediği tedirginliktir.

Anksiyetenin belirtileri;
 • Sürekli kaygı duyma,
 • Olaylar karşısında endişeye kapılma,
 • Korku,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Yorgunluk,
 • Halsizlik,
 • Kas gerginliği,
 • Uyku bozukluğu ve kabus görme,
 • Görmede bulanıklık en bilinen belirtileridir.
Kronik anksiyete, hastası yaşamının genelinde sürekli korku ve kaygılar yaşar. Bu durum artık psikolojik yardım almasını gerektiren boyutlara ulaşır. Her ne kadar hastalar bu durumu Kabul etmek istemese de acil bir şekilde psikiyatri yardımı almaya başlaması gerekir. Kronik anksiyeteler tek tip bir bozukluk değildir. birden çok olayın yada durumun kişilerde görüldüğü farklılıklardır. anksiyete çeşitlerinin hepsinin netice aynı olup bitin hastalarda bir olay karşısında korku endişe ve kaygı hisseder. Kronik anksiyete deki fiziklerin belirtilerin başında, terleme, kalp çarpıntısı, sık sık idrara çıkma, ishal, mide bulantısı, tireme ve seyirme, nefes darlığı gibi belirtiler olur. 

Kronik anksiyete de yaşanan olumsuzlukların artık kronik nöbetler halinde görülmeye başlanması ile hekim tarafından ilaç tedavisi başlanır. Bu nöbetler ortalama beş ile on dakika arasında devam eder. Ama kronik anksiyete de bu nöbetler yarım saate kadar uzanır. Bu nöbetler genellikle ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Kronik anksiyete fiziksel belirtiler çok ciddi düzeyde yaşanır. Hasta kendisinin kalp krizi geçirdiğini bile zannedebilir. Böyle bir nöbet geçiren hasta bir sonraki nöbeti geçirmekten çok korkar ve yaşadığı bu nöbetlerin kendisinin ölümüne sebep olacağını düşünerek anksiyete hastalığının sebeplerinden ötürü kaygı endişe ve korkuya kapılır. Her ne kadar kronik anksiyetelerin yaşandığı hastalar ilerlemiş düzeyde bu rahatsızlığı yaşasa da hekim tarafından psikolojik rahatsızlıkları kontrol altına alınabilmektedir.

Kronik AnksiyeteTedavisi;

Anksiyete tedavileri genelde kısa ve kolay yöntemlerle uygulanabilir. Burada önemli olan hastalığın derecesi türü ve ilerlemiş durumudur. Genelde psikiyatrileri le yapılacak davranışsal terapi hastalığın düzelmesinde yeterlidir. İlerlemiş anksiyeteler de ise ilaç tedavisi uygulanır. Yada alternatif tedavi yöntemleri de kullanılır. Kronik anksiyete hastalığı tanısı bu hastalık ile ilgili kişiye özel testlerle teşhis konulduktan sonra derecesine göre tedavi uygulanır. Kronik anksiyeteler de diğer anksiyete hastalarına nazaran daha ağır geçer ve sürekliliği vardır. Bu durumda bile uygulanacak ilaç tedavileri, alternatif yöntemler ve davranışsal psikoterapi anksiyete hastalarında her zaman etkili sonuç verir. Kişi normal hayata dönebilir ve yaşayabilir. Ama mutlaka verilen tedavi yöntemlerini uygulaması gerekir.
]]>
Anksiyete Atakları https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-ataklari.html Thu, 22 Nov 2018 09:54:42 +0000 Anksiyete atakları, Psikolojik rahatsızlıklar içerisinde en çok görülen hastalıklardan bir tanesi anksiyete olmaktadır. İnsanların büyük bir endişe duymaları, büyük bir korku yaşamaları ya da sürekli olarak endi
Anksiyete atakları, Psikolojik rahatsızlıklar içerisinde en çok görülen hastalıklardan bir tanesi anksiyete olmaktadır. İnsanların büyük bir endişe duymaları, büyük bir korku yaşamaları ya da sürekli olarak endişe hali, yaşam kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Aksiyete atağı geçiren bir insan, normal hayatına dönebilmesi için mutlaka doktora giderek bu durumu için ilaç tedavisine başlaması gerekmektedir. Kullanacağı ilaçlar 6 ay-1 yıl içerisinde anksiyetenin ortadan kaybolmasını sağlar. Anksiyete tekrarlayabilen bir rahatsızlık olmaktadır. Anksiyete hastaları sadece tek bir nedenden dolayı anksiyete ataklarını yaşamazlar. Trafik kazası geçirmiş olan bir insan, artık trafiğe çıktığı zaman büyük bir korku yaşayacaktır. Ya da toplum içinde konuşurken rezil olacağı korkusu ile kimse ile konuşamaz. 

Anksiyete Atakları Nasıl Oluşur


Anksiyetesi olan bir insan atak geçirdiği zaman, bu atağın panik atak olması normaldir. Anksiyetesi olan bir insan atak geçireceği zaman bir anda olur. Panik atak gibi sinyal vermediğinden sizler anlayamazsınız. Mesela sizler asansöre bindiniz ve elektrikler kesildiği için asansörde kaldığınızda atak geçirebileceğiniz gibi, toplum önünde bir sunum yapacaksanız da bir anda atak geçirmeniz mümkün olabilir. En fazla yarım saat boyunca süren bu atak ilk 10 dakikası çok hafif olup, 10 dakikadan sonra şiddetlenecektir. Kendinizi ölecek zannedebilirsiniz ve yarım saat içinde bu atak geçecektir. Toplum içerisinde bu atağı yaşamış olan bir insan, sürekli olarak tekrar bu atağı yaşayacağı korkusu yüzünden toplum içine çıkmaktan çekinirler.

Anksiyete AtaklarıAnksiyete Ataklarının Belirtileri
 • Bir anda oluşan panik
 • Geçirilen paniğin biranda artması
 • Hastanın elinde olan kontrolünü elden kaybetmesi
 • Bir anda gelişen göğüs ağrısı
 • Kalbin çok hızla çarpması
 • Bayılma korkusu
 • Nefeslerinin tıkanması ve yutkunmada çok büyük güçlün çekerler.
 • Hızlı nefes alıp vermeye çalışma
 • Bir anda oluşan titreme
 • Mideye aniden giren kramp

Anksiyete Atakları sırasında ne yapılmalı

Öncelikle anksiyetesi olan bir insanın rahat nefes alması sağlanmalıdır. Aksiyete atağı ilk on dakikadan sonra şiddetlenecektir. Daha sonraki yirminci dakikaya kadar aşırı yükselecektir. 20 dakikadan sonra azalmaya başlayacaktır. Eğer yarım saatten daha fazla bir anksiyete atağı yaşayan bir hastanın hemen hastaneye götürülmesi gerekmektedir. 

]]>
Anksiyete Bozukluğu İlaçları https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-bozuklugu-ilaclari.html Fri, 23 Nov 2018 09:34:40 +0000 Anksiyete bozukluğu ilaçları, genellikle çok yaygın olarak bilinen ve tedavi edilmesi de oldukça rahat ve ağrısız olan ancak insanlara olumsuz etkileri bulunan bir rahatsızlık türüdür. Antidepresanlar yardımı ile düzenli Anksiyete bozukluğu ilaçları, genellikle çok yaygın olarak bilinen ve tedavi edilmesi de oldukça rahat ve ağrısız olan ancak insanlara olumsuz etkileri bulunan bir rahatsızlık türüdür. Antidepresanlar yardımı ile düzenli bir biçimde tedavisi edilir. Bu konuda kullanacağımız ilaçlara dikkat etmek önemli bir husustur. Bu sayede hayat kalitemizi de oldukça yüksek tutmamızda yardımcı olacaktır.

Anksiyete bozukluğunu bir diğer adı ise kaygı sorunu rahatsızlığıdır. Kişinin normal hayatında etkin bir biçimde faaliyetlerini yerine getirmesini olumsuz bir biçimde etkileyen ve çeşitli bir takım kaygı, korku ya da anksiyete bozukluklarına sebep olan rahatsızlığa genel olarak verilen oldukça kapsamlı bir addır. Anksiyete bozukluğu rahatsızlığı toplumlarda genellikle % 18’lik bir oran ile ifade edilen bir görülme riski söz konusudur. 

Anksiyete Bozukluğu İlaçları

Anksiyete bozukluğunun tanısı

Anksiyete rahatsızlığı aslında birçok kişinin genellikle yaşamış olduğu ve hissettiği yaygın ve normal bir duygu durumudur. Anksiyete sorunu yalnızca bireyin gündelik yaşamında etkin bir biçimde faaliyet göstermesini engelleyeceği zaman sorun teşkil etmiş olur. Bu yüzden yaşamış olduğumuz korku ya da kaygının anksiyetenin bir sebebi mi olduğu yoksa sıradan bir kaygı türümü olduğu tanısını koymak oldukça önemlidir. Erken tanının nasıl fark edilebileceği ile ilgili olarak aşağıda yer alan maddeler sizlerde de mevcut ise anksiyete sorununuz var demektir.

 • Bireyin anksiyete sorunundan ötürü aile ile meslek hayatında bir takım güçlükler ile karşılaşması halinde
 • Arkadaş, aile üyeleri, tanıdık ya da komşu ile olan ikili ilişkiler ile temaslarda sorunlara neden olması durumunda
 • Gündelik hayatın büyük bir kısmında kişinin sürekli olarak aklının dolu olması halinde
 • Bireyin kaygıları ile korkularının kontrol edebilme noktasında güçlükler çekmesi durumunda

Yukarıda bahsedilen durumların 6 ay süresi boyunca devam etmesi halinde anksiyete bozukluğu sorunu yaşamış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Burada önemli olan erken teşhisin konulmasıyla birlikte bireyde oluşabilecek bir takım olumsuz durumların önüne geçmeyi sağlayabiliriz. Bireyin içine düşmüş olduğu korku ve kaygılarından arındırmanın yollarını bularak erkek tanı sayesinde de erken tedavi edilmesini de kolaylıkla sağlamış oluruz.

Anksiyete bozukluğu tedavisi

Anksiyete bozukluğu için ilaç tedavisi ya da psikoterapi ile yapılacak olan tedavi türleri oldukça yaygındır. Bu iki tedavi yöntemi sayesinde anksiyete sorununu çözebilirsiniz.

Anksiyete bozukluğuna karşı kullanılan psikoterapiler

Bu tür bir sorun yaşayan hastalara karşı korku ve kaygılarını yenmeleri açısından davranışçı ve kognitif yani bilişsel terapiler uygulanmaktadır.

Anksiyete bozukluğuna karşı kullanılacak ilaçlar

Bazı zamanlarda anksiyetenin tetiklemiş olduğu obsesyonlar da söz konusu olabilir. Böyle bir durum hastanın çekmiş olduğu sıkıntılar açısından da oldukça tehlikeli geçen bir süreçtir. Bu ve benzeri durumlarda hasta için kullanması gereken en uygun ilaç klomipramin baz içeren antideprasanlar olması gerekmektedir. Örneğin klomipramin ile anafranil yan etki göstermesi bakımından diğer ilaçlara nazaran biraz daha fazla trisiklik ilaçtır türüdür. Uzun yıllar boyunca anksiyete bozukluğunda sıklıkla kullanılan ilaç yöntemi budur. Obsesyona cevap vermesi yönü ile oldukça etkili bir ilaç türüdür. Hastalığınızı bu ilaç sayesinde birkaç gün içerisinde kesmeniz mümkündür. Obsesyon meydana getireceği ile ilgili olan fikirlerine akson kısmından dentrite geçemediğini kendiniz de rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Eğer obsesyondan kaynaklanan bir takım anksiyete sorunuz mevcut ise yani uzman hekim kontrolünde sizlere konulan teşhis bu ise diğer kullanac]]> Anksiyete Kaygı Bozukluğu https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-kaygi-bozuklugu.html Fri, 23 Nov 2018 23:43:04 +0000 Anksiyete Kaygı Bozukluğu, Türkçede karşılığı kaygı bozukluğu olan anksiyete bozukluğu, kişiye sürekli ve her an kötü bir olay olacakmış, kötü bir haber duyacağı veya yakının ya da kendinin başına kötü bir şey gel Anksiyete Kaygı Bozukluğu, Türkçede karşılığı kaygı bozukluğu olan anksiyete bozukluğu, kişiye sürekli ve her an kötü bir olay olacakmış, kötü bir haber duyacağı veya yakının ya da kendinin başına kötü bir şey geleceği gibi his ve kaygılar ile gelişen bir psikolojik rahatsızlıktır. Günlük hayatta her insan bazı dönemlerde kaygı duyabilir. Bu gayet normal bir duygudur. Ancak her insan olayları farklı algılar ve bu nedenle kaygı oldukça hafif dereceden kişiyi oldukça huzursuz eden panik derecesine kadar yoğun olabilir. Kaygının kişinin denetiminin dışına çıkıp oldukça yoğun hissedilmesi ve kişinin işlevlerini bozan bir seviyeye ulaşması halinde anksiyete kaygı bozukluğu ortaya çıkar. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ve kişiyi olumsuz etkileyen anksiyete kaygı bozukluğu, toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ve kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır. Kaygı bozukluğunun en büyük özelliği kişinin günlük hayatında nedensiz yere ve kendini engelleyemeyecek derecede sürekli huzursuz, gergin, sinirli ve sıkıntılı hissetmesidir. Anksiyete kaygı bozukluğu kişinin duygularını düşüncesini ve davranışlarını olumsuz derecede etkiler ve tedavi edilmediği taktirde iş ve sosyal hayatında ve insan ilişkilerinde bir takım sorunlara neden olabilir.


Anksiyete Kaygı BozukluğuAnksiyete kaygı bozukluğu belirtileri, bu rahatsızlık kişide duygusal ve bedensel olarak belirti verir.

Duygusal belirtiler, kişinin kendini sürekli gergin ve her an tetikte hissetmesi, tedirgin olma ve endişe duyma, en kötü olasılığın başına geleceğini düşünme, felakete odaklanma, tehlike işareti gözleme, dikkat toplamada zorluk, düşünce duraklamaları, kontrolü elinden kaybetme korkusu, başkalarının kendini yanlış anladığını düşünme, aklın bulanık olması ve ölüm korkusu

Bedensel belirtiler, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, sersemlik, karın ağrısı veya bulantı, zor nefes alma, seyirme veya titreme, ateş basması ve yüzün kızarması, kalp çarpıntısı, sık idrara çıkma ve kasların gergin olması gibi belirtilerin tamamı ya da bir kısmı anksiyete kaygı bozukluklarında görülebilir.

Anksiyete kaygı bozukluğu nedenleri, kaygı bozukluğunun nedenleri tam olarak bilinememektedir. Ancak uzun süre boyunca stres durumu yaşama, hormon ve kimyasal bozukluklar, aşırı alkol kullanımı ve ilaç bağımlılığı ve travma gibi durumların yanı sıra kalıtsal faktörler de bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi kaygı bozukluğunda da nedenleri arasında sayılabilir. Anksiyete kaygı bozukluğunu tetikleyen faktörleri anlamak ve bunlarla mücadele etmek için mutlaka profesyonel uzman veya doktor yardımı almak kişinin sosyal ve iş hayatı bakımından oldukça önemlidir.

Anksiyete kaygı bozukluğu tedavisi, bu rahatsızlık tedavi edilmediği durumlarda ömür boyu sürecek ve kişi de önemli kayıplara neden olacak bir rahatsızlıktır. İleri zamanlarda kişide kaygı bozukluğuna ek olarak depresyon durumu da ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde hastaların sigara ve alkol gibi  bazı zararlı alışkanlıkları edinmesine ve aşırı kaygı durumu kalp dolaşım sistemi ve hipertansiyonun olumsuz etkilemesine yol açabilir. Bu nedenle kaygı bozukluğunun ilk belirtilerinin vermeye başladığı anda tedavi edilmesi oldukça önem taşır.

İlaç tedavisi, bu rahatsızlığın ana tedavisi mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gereken antidepresan ilaçlarla yapılır. Hastanın durumuna bağlı olarak bu ilaçlara ek olarak benzodiazepin grubu ilaçlar da önerilebilir. Tedavide ilaçların etkilerinin 15-30 gün arasında görülebileceği ve tedavinin başında bazı şikayetleri geçici olarak artıracağı bilinmelidir. Hastada kullanılan ilaçlardan sonra gözle görülür bir düzelme sağlandığında tedavi yaklaşık 6-9 ay daha devam ettirilir ve yine doktor kontrolünde ilacın kesilmesi sağlanır.

Anksiyete Mide Bulantısı https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-mide-bulantisi.html Sat, 24 Nov 2018 19:30:29 +0000 Anksiyete mide bulantısı, bir kişi ve ya kişiler tarafından yaşanılan veya tanık olan durumlar karşısında akla takılan sorunların durumuna anksiyete denir. Bu durum karşısında oluşan yan etkiler oldukça normal sayılmaktadır Anksiyete mide bulantısı, bir kişi ve ya kişiler tarafından yaşanılan veya tanık olan durumlar karşısında akla takılan sorunların durumuna anksiyete denir. Bu durum karşısında oluşan yan etkiler oldukça normal sayılmaktadır. Anksiyete hastaları yaşadıkları takıntılar sebebi nedeni ile çoğu durumları oldukça abartırlar ve bu durumu abarttıklarını düşünemezler. Farkında olmadan yaşadıkları olayın yan etkileri oldukça fazladır. Çoğu insanın kendi içinde yaşadığı bir takım endişe, kaygı, ve korkuları vardır. Anksiyete olan kişiler bunu oldukça abartırlar kendilerine verdikleri zarar karşısında oluşan mide bulantısı sorunu kaçınılmaz olur. Öyle bir mide bulantısı olur ki yaptığı her hareket karşısında huzursuzluk yaşar. Bu durumu yaşayan kişi veya kişilerin mutlaka psikolojik destek almaları gerekir. Aslında mide bulantısı yaşayan kişinin midesinde bir sorun yoktur. Fakat kişi kendi kafasında yaşadığı endişeleri yüzünden hep huzursuz olur.

Bu durumu düzeltecek tek şey destek alınmalıdır. Alınan psikolojik destek oldukça yararlı olabilir. Anksiyete aslında bir takıntı hastalığıdır. Fakat bunu kabul edemeyen kişiler olayı iyice büyüterek içinden çıkılmaz hale getirirler. Yaşanılan bu sorun karşısında kişi endişe, kaygı, korku gibi sıkıntılar nedeni ile hayatını kısıtlamaktadır. Böylesi bir durumda mide bulantısı yaşayan kişinin başka şikayetlere de maruz kaldığı görülebilir. Aslında anksiyete hayatın içinde bütün insanların yaşadığı normal bir duygudur. İnsanlarda böylesi bir durumun olmaması da normal değildir. İnsanların bazılarında ise anksiyete normal sayılırken bazı insanlarda ise bozukluk derecesindedir. Bozukluk derecesi yaşayan insanlarda ise fizyolojik şikayetlerin oluşması söz konusudur. Bunların başında mide bulantısı, çarpıntı, gaz şikayetleri, nefes darlığı ve terleme, ateş basması gibi durumlar ortaya çıkar. Psikolojik desteklerde ise hasta kendini daha güvenli his edebilir.

Anksiyete Mide BulantısıAnksiyete mide bulantısı durumunda neler yapılmalıdır Böyle bir durum söz konusu ise kişinin kesinlikle destek alması gerekir. Bununla beraber kişi kendini huzurlu his edeceği ortamlara girmelidir. Kişinin hayatı sorunsuz, olsa bile anksiyete rahatsızlığı yaşayanlar kendilerine sorun muhakkak çıkarırlar. Anksiyete olan kişinin kesinlikle bir klinik muayene olması gerekir. Muayenede fiziksel veya psikolojik nedenlerden kaynaklı olup olmadığı araştırılır. Alınan önlemler karsısında ona göre tedavi uygulanır. Kişinin anksiyete esnasında tutan mide bulantısı tuttuğunda kalabalık ortamda ise oradan uzaklaşarak sakin bir alana geçip elini yüzünü yıkamalıdır. Kullandığı ilacı var ise ilacını almalı ve sakinleşerek kendini iyi his etmelidir. Ayrıca anksiyete hastalığı genetik bir durumdan da kaynaklı olabilir. 

Anksiyete bozukluğu ve mide bulantısı nasıl tedavi edilir Böyle bir rahatsızlık yaşayan kişinin iki yöntem ile tedavisi öncelik psikolojik destek alması ile başlar. İkincisi ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi olan hastalarda şikayetler azalarak zamanla kaybolur hastada olumlu sonuçlar gösterir. Şikayetlerin başında gelen mide bulantısı ise tedavinin olumlu sonuç vermesi sonucu azalarak kişiyi etkilemez hale getirir. Anksiyete rahatsızlığı tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi sonuçlarında ise oldukça etkili neticeler alınarak zamanla aşılacak hale gelebilir. Hatta ortadan kalkabilir anksiyete olan kişilerin geçmişini biraz kurcalarsanız tedaviye nereden nasıl başlayacağınız daha kolaylaşır. 
 
Anksiyete tedavisi ilaçların yan etkisi nelerdir: ilaç tedavisinde böyle bir kararı siz veremezsiniz ilaç tedavisini doktorunuz başlatabilir. Kullanılan ilaçların her ilaçta olduğu gibi bunda da yan etkiler vardır. Psikolojik destek alınıyorsa depresyon ilaçları uyku getirir. Ayrıca mide bulantısı içinde ilaç alınması gerekir ise geçici şikayetler ağrı ve halsizlik durumu ile karşılaşma]]> Ağır Anksiyete https://www.anksiyete.gen.tr/agir-anksiyete.html Sun, 25 Nov 2018 15:25:24 +0000 Ağır anksiyete, genel anlamıyla kaygı her zaman için aslında çok kötü bir durum değildir. Kişinin stres altında iken dikkat dağıtıcı olaylara odaklanmamasına yardımcı olur ve motive olmaya etki eder. Fakat bu kaygı, ne Ağır anksiyete, genel anlamıyla kaygı her zaman için aslında çok kötü bir durum değildir. Kişinin stres altında iken dikkat dağıtıcı olaylara odaklanmamasına yardımcı olur ve motive olmaya etki eder. Fakat bu kaygı, ne zamanki telaş içerisinde olmaya ve  yaşamınıza kadar engel olmaya başlarsa, işte o vakit oldukça büyük bir probleminiz olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kaygıyı kontrol altında tutabilmek ve hayatın kontrolünü farklı olarak yeniden ele alabilmek için öncelikle uygulanabilecek birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Ağır anksiyete durumunu anlamak için öncelikle kişinin baskı altında ya da stresli olarak bir durumla karşı karşıya geldiği zaman ve farklı durumlar içerisindeyken endişelenmek, oldukça gergin hissetmek gibi bir çok durumla birlikte fazla korku halinde olması gözlemlenmiştir. Dolayısıyla eğer kaygı, vücudun tehlikeye vermiş olduğu doğal olan bir cevap olarak ele alınacak olursa, sağlıklı bir kaygı her zaman için oldukça dikkatimize doğru yönelerek, uyanık kalmayı oldukça işlevi kolaylaştırıcı yönü bulunmaktadır. Bu durum dolayısıyla kişiyi harekete geçirir ve problemin yanıtının doğru bir şekilde bulunması için oldukça fazla motivasyon gelişimi sağlar. Tabi bu durum ağır anksiyete denilen çok kaygı durumu yaşantı şeklini ve insanlar arası ilişkileri oldukça çok etkilemeye başladıysa işte bu kişinin normal kaygı panelini aştığını ve kaygı bozukluğunun oldukça en üst sınırlarına ulaştığını gösterir.  

Ağır anksiyete durumunda belirtiler
 • Kişi eğer sürekli olarak devam eden endişe ve kaygı içerisindeyse
 • Kişinin kaygısı eğer işini, okulunu veya aile içi bazı sorumlulukları yerine getirmede oldukça zorluk çekiyorsa, 
 • Kişi eğer bu korkularının artık kendini bile oldukça rahatsız edici bir boyuta gelmesiyle birlikte bu duruma kendisi tanı koyabilir durumda ise.
 • Normal olarak bazı belirli olan konuları yerinde ve düzenli olarak yapılmadığını zannederek başına çok kötü bir şey geleceğini düşünüyorsa, 
 • Gün içerisindeki oldukça eğlenceli ve farklı olan aktivitelerden uzak kalacak kadar kaygı içerisinde ise.
 • Dışarı çıktığında veya içerideyken sürekli olarak başına çok kötü bir felaket geleceğine inanıyor olması ve bu durumda oldukça korku yaşaması görülen belirtiler arasında yer alır.
Ağır AnksiyeteAğır anksiyete durumunun duygusal belirtileri
 • Kişinin olabildiğince çok fazla tedirgin ve endişeli bir duygu içerisinde olması.
 • Konu her ne olursa olsun o durumda bile hemen direk olarak felakete odaklanarak yaşantı sürdürme
 • Oldukça fazla gergin bir hal içinde ve her an bir şey olacakmış gibi pusuda bekleme.
 • En iyi bir durumda bile olabilecek en kötü olasılığa yönelerek duygu karışıklığı yaşama
 • Çok fazla her şeye sinirlenen ve asabi bir izlenim bırakma.
 • Çok fazla huzursuzluk çıkararak herkesi telaşa sokma
 • Hemen çok kötü bir şey olacakmış gibi tehlike içerikli olan işaretleri gözlemleme ve oldukça çok sabit oturmayarak hareket halinde olma gibi duygusal belirtiler görülmüştür.
Ağır anksiyete durumunun fiziksel belirtileri
 • Kişide kalp atış şiddeti farklılık göstererek kalp çarpıntısı yaşaması
 • Çok normal olan havada bile çok fazla terleyerek sıkıntı yapması
 • Uykudan kalkan kişiye benzerlik gösteren bir durum gibi sersemlik belirtileri
 • Çok fazla tuvalet ihtiyacı durumu göz önüne alınarak, sık idrar veya ishal olma durumları
 • Nefes alıp vermede oldukça fazla güçlük çekme
 • Bir anda farklı durum içerisinde iken kişiyi titreme tutması ya da seğirme yaşaması
 • Vücut kaslarında olabileceği fazla gerginlik yaşaması
 • Çok şiddetli sık sık tekrarlayan baş ağrıları
 • Normal bir iş temposu içerisinde iken bile çok fazla halsizlik yaşama durumu
 • Aşırı derecede uyku problemi yaşanması
 • Ara ara mide bulantısı veya mide k]]> Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu https://www.anksiyete.gen.tr/hamilelikte-anksiyete-bozuklugu.html Sun, 25 Nov 2018 22:07:39 +0000 Hamilelikte anksiyete bozukluğu, yaşanmasının temel nedeni hamile bayanların hormonsal değişmelerin tesiriyle anksiyeteye daha yatkın olmalarıdır. Elbet anksiyete amaçlı ilaç kullanmak fetusu negatif etkileyebilir. Ama anksiy Hamilelikte anksiyete bozukluğu, yaşanmasının temel nedeni hamile bayanların hormonsal değişmelerin tesiriyle anksiyeteye daha yatkın olmalarıdır. Elbet anksiyete amaçlı ilaç kullanmak fetusu negatif etkileyebilir. Ama anksiyeteyi hafifletecek doğal çözüm metotları vardır.

Sosyal ve psikolojik anlamda destek alınmalıdır
Kronik veya önemli seviyede psikiyatri; hastalığı olan anne adaylarının, gebelikte ve doğum esnasından sonra bebeğin bakımında eksik olacağı veya çocuğunun kendisinden uzaklaştırılacağına konusunda korku ve kaygıları olabilmektedir. Kadın, hastalığının farkında ise bizzat hastalığı sebebiyle çocuğunun yaşamsal olarak kayıp görebileceği veya damgalanacağı korkusu yaşayabilir. Bu dönemde toplumsal ve ruhsal dayanak almak anne adaylarını rahatlatır.  Daha eskiden şu an var olan veya gebelik sırasında gelişen psikolojik hastalıklar gebelik ve doğum sürecini negatif etkileyebiliyor. Gebelik öncesinde çöküntü geçirmiş kişilerde gebelik ve lohusalık çağında çöküntünün meydana çıkış riski, hiç çöküntü yaşamamış kişilerden daha çoktur. Zor psikiyatri hastalığı bulunan birtakım bayanlarda kadın olmanın pozitif ve motive edici tesiri de olabilmektedir. Şizofreni ve psikoz hastası annelik adayının, anneliği benimsemesi şeklinde gebelik sürecinde rehabilitasyona katılımının artığını ve bu durumun kendini yeterlidir ve kıymetli hisseden bireyin, iyileşmesinde pozitif etki yarattığını söylüyor. Bununla beraber, gebelik sürecinde rehabilitasyona ve kullanılan ilaçlara ara verilmek zorunda kalınmasının, sağlık probleminin alevlenmesi risk oranını de beraber getirdiğini kaydeden uzmanlar, bu kadın adaylarının doktorlarıyla devamlı bağlantı şeklinde olması gerektiğini bildiriyor. 

Hamilelikte Anksiyete BozukluğuHamilelik döneminde hafif seviyede anksiyete artar
Gebelikte çöküntü ve psikozun ilk defa meydana çıkış riski azalıyor ama hafif seviyede çöküntü ve anksiyete çoğalıyor. Kişinin içe kapanması ve kendiyle ilgili uğraşlar gebelik sırasında artar fakat kaygının muhtevası bireyin kendisinden çok karnındaki bebeğine yöneliktir. Depresyondaki kadın adaylarında esasen sağlık probleminin getirdiği sorunlara, negatif his ve düşüncelere bir de gebelik, doğum ve doğacak bebeği konusunda kaygılar katılır. Çöküntü, sağlık probleminin tabiatı gereğince kişiye kendini hayatın sıkıntıları karşısında zayıf hissettiren bir hastalıktır. Gebelik sırasında bunun için bir de anne olmayla ilişkili olarak yetersizlik endişelerinin eklenmesiyle sıkıntıların daha fazla artış gösterebilmektedir.

Hamilelikte anksiyeteyi azaltıcı öneriler 
 • Her gün egzersiz yapın. Gündelik olarak 30-60 dakikalık ortada seviyede bir egzersiz endişe duygularınızın azalmasına destekçi olabilir.  Egzersize yavaş başlayıp sonraki süreçlerde belli bir süre seviyeyi ve vakti artırabilirsiniz. 
 • Televizyonlardaki, gazetelerdeki kötümser haberlerden uzak durmaya bakın. 
 • Belli bir süre evin dışarısına çıkın. Devamlı hanede kalmayın. Arkadaşlarınızla, yakınlarınızla buluşun. 
 • Daha huzurlu olmak isterseniz masaj yaptırın. Masaj gergin kaslarınızı gevşeterek rahatlamanıza destekçi olabilir. Ama ayaklara masajda çok hafif davranmak gereklidir. 
 • Sarıpapatya çayı veya yeşil çay içebilirsiniz. Her ikisi de anksiyete düzeyinizi azaltmaya destekçi olabilir. 
 • Aroma terapiyi deneyin. Lavanta, gül, yasemin kokulu mumlar alın. Rahatlamaya faydalıdır. Bilhassa lavanta çok sakinleştirici olabilmektedir. 
 • Meditasyon yapmayı deneyin. Meditasyon endişelerinizi hafifletmeye destekçi olabilir. Söz gelişi her sabah veya öğlen vakitleri 5-10 dakikalık meditasyon yararlıdır. Bunun amaçlı sessiz bir ortamda oturun. 5-10 dk müddetle burnunuzdan soluk alıp verip. Soluk alıp vermenize odaklanın. Soluk alıp verirken tüm düşüncelerinizi dışarı atmaya çalışın. 
 • Anksiyete]]> Genel Anksiyete Bozukluğu https://www.anksiyete.gen.tr/genel-anksiyete-bozuklugu.html Mon, 26 Nov 2018 04:27:31 +0000 Genel anksiyete bozukluğu, aşırı derecede kaygı hisseden ve bunu çoğu zaman takıntı halinde yaşayan kişilerdeki bunalım tipi olarak tanımlanabilir. Genellikle 20'li yaşlarda daha sık rastlanan bu rahatsızlık, erken farkedilip Genel anksiyete bozukluğu, aşırı derecede kaygı hisseden ve bunu çoğu zaman takıntı halinde yaşayan kişilerdeki bunalım tipi olarak tanımlanabilir. Genellikle 20'li yaşlarda daha sık rastlanan bu rahatsızlık, erken farkedilip psikiyatri uzmanınca tedavi edilmezse, kaygı şiddeti zamanla artabilir ve ciddi psikolojik sorunlara sebep olabilir. Genel anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler, çoğu anlarını bir kurgu planlayarak ve genellikle felaketle sonuçlanan bir kaygı duyarak geçirirler. Etrafındaki kişiler için sürekli bir hastalık, kaza yada ölüm korkusu yaşarlar. Tabiki insanların yaratılışından dolayı, gün içinde hepimiz az da olsa endişe içine girebiliriz. Fakat bu hastalığa sahip olan kişiler, her anlarını korku ve endişe içinde geçirirler. Üstelik ilerleyen anksiyete bozukluğu durumunda, çoğu zaman hastalığa baş ağrısı, unutkanlık, kas ağrısı, mide bulantısı, aşırı sinir gibi birçok yeni rahatsızlık da eşlik etmektedir. Kişiler hissettikleri bu kaygı ve huzursuzluğun çoğu zaman farkında olurlar fakat bu hislerin önüne geçemezler ve düşüncelerini bir türlü kontrol edemezler. Panik atak rahatsızlığı ile çoğu zaman anksiyete bozukluğu karıştırılsa da, panik atak sadece bazı durumlarda yaşanan korku ve endişe halidir. Oysa genel anksiyete bozukluğu olan kişiler, her yerde her an her konuda mutlaka az yada çok endişe duyarlar. 

  Genel Anksiyete Bozukluğu Nedenleri: Aslında genel anksiyete bozukluğu şu sebepten dolayı ortaya çıkar denilebilecek bir bilgi maalesef henüz bulunamamıştır. Yapılan araştırmalar ve testler sonucunda aile geçmişinde bu rahatsızlığa rastlanırsa, kişide görülme oranı daha çok kabul edilir. Mesela ikiz olan çocukların birisinde genel anksiyete bozukluğu var ise, muhtemeldir ki diğerinde de bu rahatsızlık görülmektedir. Zaman içinde kişilerin maruz kaldığı çevresel faktörler ve kişinin kendi iç dünyası gereğince hissettiklerinin de bu hastalık için önemli zemin oluşturduğu düşünülse de, dediğimiz gibi hala kanıtlanmış bir nedeni bulunmamaktadır. 

  Genel Anksiyete BozukluğuGenel Anksiyete Bozukluğu Belirtileri: Bu rahatsızlığa sahip kişilerde genelleme yapılacak olursa, fiziksel ve ruhsal belirtiler oluşmaktadır. Fiziksel (bedensel) belirtiler; terleme, aşırı kalp çarpıntısı, ağızda kuruluk, ellerde titreme, zorlukla nefes alma, baş dönmesi, baş ağrısı, göğüs bölgesinde ağrı, boğulma hissi, kas ağrıları gibi birçok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Ruhsal belirtiler ise; tasalanma, sürekli endişe duyma, dikkat dağınıklığı, çok çabuk sinirlenme, her an kötü bir haber alacak olma korkusu, tahammül edememe, irkilme, çabuk yorulma, kontrolünü kaybetme hissi gibi değişik duygu halleri içinde olmaktır. Kişi çoğu zaman bu belirtilerin farkındadır, kendi hareketleri ve hisleri kendisine tuhaf gelebilmektedir. Yapılması gereken, böyle durumlarda bu belirtileri hafife almadan en uygun zamanda bir psikiyatr ile görüşmektir. 

  Genel Anksiyete Bozukluğu Tanı ve Tedavisi
  Tanı: Eğer belirtiler doğrultusunda doktora gidilirse bu genellikle dahiliye doktoru olmaktadır. Başka bir hastalık olduğundan şüphelenildiği için gidilen bu doktorlar, yapılan testler ve muayeneler sonucunda fiziksel bir rahatsızlık olmadığına kanaat getirince, genellikle hastayı psikiyatri alanına sevk etmektedirler. Bu işlemler yüzünden çoğu zaman tanı gecikmektedir. Psikiyatri doktorları, genel anksiyete bozukluğu hastalarına tanı koyabilmek için bazı testler yaparlar ve gözlemlerde bulunmaya çalışırlar. Hastalık şüphesi olan kişilerde; dikkat dağınıklığı, kas ağrısı ve gerginliği, kolay yorulma, sinirlilik ve huzursuzluk, aşırı kaygı ve endişe hali ve çeşitli uyku problemleri belirtilerinden herhangi üç tanesi birlikte görülürse, genel anksiyete bozukluğu tanısı kesinleşmektedir. Eğer ki tanı yapılması gereken küçük yaştaki bir çocuk ise, bu belirtilerin sadece bir tanesi bile hastalığı göz önünde]]> Anksiyete Bozukluğu https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-bozuklugu.html Mon, 26 Nov 2018 20:00:23 +0000 Anksiyete Bozukluğu, Anksiyete bozukluğu olan insanlarda sürekli ve aşırı bir şekilde her hangi bir durum hakkında kaygı durumu oluşmasıdır. Örneğin yetişmesi gereken bir iş, zorlu bir sınav, sağlık, maddiyat ve aileyle ilg Anksiyete Bozukluğu, Anksiyete bozukluğu olan insanlarda sürekli ve aşırı bir şekilde her hangi bir durum hakkında kaygı durumu oluşmasıdır. Örneğin yetişmesi gereken bir iş, zorlu bir sınav, sağlık, maddiyat ve aileyle ilgili sorunlar bir çok insanı kaygılandırabilir. Aslında kaygı günlük yaşantımızda aniden karşımıza çıkan sorunlarla başa çıkabilmemizi, tehlikeli bir durumda hızlı ve doğru bir karar verip sorunlardan kolayca kurtulmamızı sağlar. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde bu tür kaygılar hafif ve başa çıkabilecek düzeydedir. 

  Anksiyete Bozukluğunu Anlamak

  Kişinin baskı altında olması, stresli bir durumla karşılaşması ve gergin hissederek korkması normaldir. Kaygı vücudumuzun tehlikeye doğal olarak verdiği bir yanıttır. Sağlıklı bir kaygı düzgün bir şekilde odaklanmamızı, daha hızlı düşünmemizi, olumlu kararlar verip problemleri çözebilmemizi ve motivasyonumuzun atmasını sağlar. Eğer aşağıdaki belirtilerden birkaç tanesini yaşıyorsanız Anksiyete bozukluğu hastalığınız olabilir:
  • Sürekli ve aşırı olarak gergin ve kaygılı mısınız
  • Kaygılarınız işinizi, günlük yaşantınızı ve aile içindeki sorumluluklarınızı yerine getirmede sizi engelliyor mu
  • Sizi sinirlendiren korkularınız var mı varsa bunlardan kurtulamıyor musunuz
  • Bazı işleri belirli bir şekilde yapmadığınızı düşünüp sonra onun yüzünden başınıza bir şey geleceğini düşünüyor musunuz
  • Ani ve beklemediğiniz anlarda gerçekleşen olaylarda kalbiniz hızlı çarpıyor ve panik atakları yaşıyor musunuz
  • Her yerde ve her an olabilecek tehlike ve felaketin olacağı düşünceleriniz var mı
  Anksiyete BozukluğuAnksiyete Bozukluğu Belirtileri

  Çoğu zaman kişi endişelerinin çok fazla ve aşırı olduğunun farkındadır fakat bunun önüne geçemez, engelleyemez ve endişelerini denetleyemez. Bunun sonucunda sakinleşmeleri de çok zordur ve çevrelerinde "aşırı evhamlı" tabiri ile tanınırlar. Kişide sanki fiziksel bir rahatsızlık varmış gibi vücutta değişik hareketler ve saniyelik kasılmalar meydana gelir. Anksiyete bozukluğu belirtileri şöyle sıralanabilir:
  • Tedirginlik ve endişe
  • Olumsuz düşünme, felakete odaklanma
  • Gerginlik durumu ve sürekli tetikte hissetme
  • Sinirlilik
  • Huzursuzluk 
  • Kalp çarpıntısı
  • Terleme ve sersemlik
  • Nefes alamama, titreme, halsizlik
  • Kaslarda gerginlik, baş ağrısı ve kişide uykusuzluk belirtileri görülür.
  Hastada ani gelişen panik ataklar gerçekleşir. Örneğin, asansörde kalma yada kalabalık bir topluma vereceğiniz konferans gibi durumlar panik atak nedenini oluşturur. Panik ataklar 10 dakika içerisinde en yüksek seviyeye ulaşır ve uzun sürer kişi bu süreç içerisinde çok korkar hatta öleceğini düşünür ve kontrolünü tamamen kaybeder. Nefes darlığı ve hızlı kalp atışlarından dolayı kişi kalp krizi geçiriyor hisseder. Bu olayın halka açık olmadığı yerlerde ve yardım isteyemeyecek yerlerde olduğunu düşünmeniz de sizde kaygı yaratacaktır.

  Anksiyete Bozukluğu Tedavi 

  Kişinin ilk yapması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmak olacaktır. Psikiyatri uzmanı kişiyi dinledikten sonra hastada fiziksel olarak da etkileri var mı diye bazı incelemeler yapacaktır. Tedavi gören kişilerin çoğu yarar görür ve hastalığın seyri giderek azalır. Bunların yanı sıra hastaya ilaç tedavisi de uygulanabilir bu ilaçlar antidepresan ve anksiyolitik ilaçlardır. İlaç tedavilerinin etkileri anca 2. haftadan sonra belli olur, ilaçlar Anksiyete bozukluğu belirtileri tamamen düzelene kadar düzenli olarak kullanılmalıdır. 

  Kişinin kendisi de bu hastalığı yenmek için biraz gayret göstermelidir. Günlük yaşantıda oluşan bütün olumsuzluklara meydan okuması gerekir. Her gün kendinize rahatlamak için sosyal aktiviteler bulun ve eğlenceli zaman geçirmek için]]> Anksiyete Testi https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-testi.html Tue, 27 Nov 2018 10:57:04 +0000 Anksiyete testi, Anksiyete yaşayan bir insanın hayat kalitesi düşecektir. Yaşadığınız bir stres sonucunda ya da bazı kaygılarınızın bozulması yüzünden sizlerde anksiyete yaşayabilirsiniz. En sıklıkla yaşanan psikolojik dur Anksiyete testi, Anksiyete yaşayan bir insanın hayat kalitesi düşecektir. Yaşadığınız bir stres sonucunda ya da bazı kaygılarınızın bozulması yüzünden sizlerde anksiyete yaşayabilirsiniz. En sıklıkla yaşanan psikolojik durumlardan bir tanesidir. Anksiyete, kaygıların bozulması durumunda ortaya çıkan ve tedavi edilmediği takdirde daha da artarak insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyecek olan bir psikolojik hastalık olmaktadır. Toplum önünde konuşamama, insanlara karşı komik duruma düşeceği düşüncesi ya da asansöre bindiği zaman, asansörün arızalacağı sonucunda asansörde kalacağı korkusu gibi endişe ve korku yaşarlar.
  Anksiyetenin sizde olup olmadığını ölçmek için bazı testler size uygulanabilir. Elinize bir kağıt ve kalem alarak aşağıda yazdığımız test sorularına Evet ya da Hayır şeklinde yanıt vererek sizlerde de anksiyete olup olmadığını anlayabilirsiniz.

  Anksiyete TestiAnksiyete testinin soruları:
  • Kendinizi zaman zaman ya da sürekli olarak sinirli ve kaygılı mı hissediyorsunuz
  • Kendinizi uçurumun kenarında duruyor gibi hissediyor musunuz
  • Yaşadığınız endişeyi kontrol edemediğinizi düşünme
  • Daha önceden umursamadığınız bir konuda aşırı endişe gösterme
  • Sürekli olarak tedirgin olma ve bir türlü rahatlayamama
  • O kadar çok endişe yaşıyorsunuz ki yerinizde duramayıp, oturamıyorsunuz
  • Bir anda sinirlenme
  • Her şeyden rahatsız olmaya başlamak
  • Ortada hiçbir neden yokken bir anda huzursuz olarak çok kötü bir olayın başınıza geleceği.

  Bu sorulara sizler de yanıt verdiğiniz zaman Anksiyete bozukluğundan şüpheleniyor ve 9 sorudan yarısından fazlasına Evet yanıtını verdiyseniz bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

  ]]>
  Anksiyete Hastalığı https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-hastaligi.html Tue, 27 Nov 2018 18:06:25 +0000 Anksiyete Hastalığı, bazı insanlarda görülen duygu değişimi, endişe, korku atakları ve panik durumu ile ortaya çıkan hastalığın adıdır. Anksiyete hastalığına sahip insanlar genellikle sosyal çevrelerden kendilerini soyutla Anksiyete Hastalığı, bazı insanlarda görülen duygu değişimi, endişe, korku atakları ve panik durumu ile ortaya çıkan hastalığın adıdır. Anksiyete hastalığına sahip insanlar genellikle sosyal çevrelerden kendilerini soyutlar ve yalnız kalmayı tercih ederler. Bazen de durum bunun tam tersi olur, yalnız kalan veya dışarı yalnız çıkan insanda bulunduğu ortamda yetersiz hissetme veya aniden gelişen ölüm korkusu gibi durumlar yaşanabilir.

  Anksiyete Hastalığı Neden Olur:

  Anksiyete hastalığı genellikle kişinin aniden değişen psikolojik durumuna bağlı olarak ortaya çıkar. Bazı durumlarda ise tamamen kendiliğinden gelişir. Kişilik özelliklerinde çekingen içe kapanık olan insanlarda anksiyete sıkça rastlanan bir durumdur. Kişinin özellikle erken yaşlarda yaşayacağı travmatik durumlar, anksiyeteyi tetikleyebilir. Beklenmedik kazalar, yakın akraba kayıpları veya hayati önem taşıyan bilgiler edinilmesi anksiyeteye yol açabilir. Anksiyete hastalığına sahip insanlarda panik atakları genellikle sınav, iş görüşmesi, evlilik vb. toplum önünde gerçekleşecek olaylarda daha çok açığa çıkar. Anksiyete hastalığına sahip insanlar kalabalık ilişkilerle ilgili işlerde kolaylıkla çalışamazlar. iyi şarkı söyleyebilirler ama konser veremezler bu duygu durumlarına aykırıdır. Anksiyete hastaları, çocukluk yıllarında yaşadıkları ani korku ya da travma durumlarından sonra belirtiler göstermeye başlayabilirler, örneğin ilk okula başladığı gün başına ciddi bir kaza gelen veya rahatsız edici bir travmaya maruz kalan bir kişide ilerleyen yıllarda anksiyete görülebilir.

  Anksiyete HastalığıAnksiyete Hastalığında Tedavi:

  Anksiyete hastaları, psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmeyen, endişeli gergin insanlardır. Bu sebeple uygulanacak tedavi, kişinin rahatlatılmasına yönelik olmalıdır. Öncelikle bir psikiyatrist tarafından hastalığa kesin teşhis konulmalı ardından öncelikle terapi yöntemi ile tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Terapi yöntemi ile birlikte hafif antidepresanlar önerilebilir fakat daha ağır antidepresanlar veya antipsikosomatik ilaçlar terapinin işe yaramayacağı daha ciddi ataklar geçiren hastalarda uygulanmalıdır. Anksiyete hastaları için önerilen antidepresanlar çoğu zaman uyku hali, yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi yan etkiler gösterebilir. Bu durumda kişinin günlük hayatını etkileyebilir.
  ]]>
  Anksiyete Panik Atak https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-panik-atak.html Wed, 28 Nov 2018 05:21:21 +0000 Anksiyete panik atak,  anksiyete bozukluğuyla gelir. Anksiyete nedeni bilinmeyen belirsiz sebeplere dayanan bilinmeyen bir kaygı, korku, sıkıntı, kötü, olumsuz durumlarla karşılaşma hissinden oluşur. Anksiyete panik atak tehlikeni Anksiyete panik atak,  anksiyete bozukluğuyla gelir. Anksiyete nedeni bilinmeyen belirsiz sebeplere dayanan bilinmeyen bir kaygı, korku, sıkıntı, kötü, olumsuz durumlarla karşılaşma hissinden oluşur. Anksiyete panik atak tehlikenin algılandığı anda kendini koruma içgüdüsü nü kontrol edememektir. Anksiyete panik atak hastalığı olmayan kişinin korku yada kaygılarının nedenleri bellidir ama panik atak olan insanlarda bu neden belirsiz sebeplere dayanır. Hastalık durumu çeşitlidir. Bazen hasta sadece kaygı hissini taşımaktadır.B öyle hastalara anksiyete bozukluğu teşhisi koyulur. Bu hastalık bedensel ve ruhsal hastalıklara sebebiyet verir.
  Anksiyete panik atak hastalığı ataklar halinde gelir. Bu atakların ne zaman geleceği belli değildir. Ataklar genellikle 15 dakika ile 30 dakika arkasında sürebilir. Atakların gelme ve yaşanma sıklığı pskiyatri uzmanının koyacağı teşhis açısından önemlidir. Anksiyete panik atağın ne zaman geleceği belli olmadığı için bireylerin sosyal uyumunu bozan dış ortamlarda endişe duymalarını sağlayan önemli etkenlerden biridir. Bu hastalık genelde gençlik dönemlerinde kendini gösteren bir hastalıktır ve neyin sebep olduğunun gerçek nedeni bilinmez fakat stres bu hastalığı tetikleyen en önemli faktördür. 

  Anksiyete Panik AtakAnksiyete panik atağa sebebiyet verdiği düşünülen sebepler arasında:
  • Evlenmek
  • Çocuk sahibi olmak
  • Yeni bir işe başlamak
  • Yakın akraba yada arkadaşını kaybetmek
  • Ağır hastalıklar geçirmek
  • Hayatta uğradığı başarısızlıklar
  Anksiyete panik atak kişiye göre farklılık gösterir. Bazı hastalarda ay içerisinde 1 veya 2 kere gözlemlenirken bazı hastalarda her gün gözlemlenebilir. Panik atakların gelme sıklığı yaşadığı olaylarla ortaya çıkabilir. Bazen de nedensiz olarak gelebilir. Anksiyete panik ataklar genelde tehlikeli değildir. Ancak birey kontrolünü kaybettiği hissini aldığı için tedirgin olur bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara neden olabilir.

  Anksiyete panik atak sırasında vücutta görülen belirtiler:
  • Kalpte çarpıntı
  • Vücutta titreme
  • Vücutta terleme
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi
  • Midede Bulantı
  • Ateş ve ateşe bağlı olarak üşüme hissi
  • Bedende uyuşma
  • Aklını yitirme korkusu
  • Ölüm korkusu
  Anksiyete panik atak tedavisi:

  Anksiyete panik atak hastaları genellikle doğru tanının geç koyulmasından şikayetçidir. Yapılan araştırmalarda panik atak hastalarının psikiyatriye başvurmadan önce bir çok doktora başvurduklarını belirtmektedir. Bazı hastaların panik atak geçirdiği anlaşılmamak ta bu sebeple yanlış tanı ve teşhisle sonuçlanmaktadır. Panik atakların dereceleri vardır bazı panik ataklar kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Çoğu hasta doktora kalp krizi şüphesi ile başvurmaktadır. Anksiyete panik atak hastalığında doğru teşhis önemlidir. Hastada doğru tanı ve teşhis elde edebilmek için ayrıntılı olarak önce ruhsal sonra fiziksel muayene uygulanmalıdır. Ayrıca hastada nörolojik hastalık, endokrin hastalığı, kalp ve solunum hastalıkları var mı araştırılmalıdır. Bu araştırmalar sonucunda hastada bedensel bir hastalığın çıkması panik atak hastalığının olmadığını göstermez. Anksiyete panik atak hastalığı için en uygun tedavi ilaç kullanımını ruhsal tedavi ile tamamlamaktır. İlaç tedavisini yeterli görmeyip bilişsel ve davranış terapi teknikleriyle hastalığı en düşük seviyede tutmak hedeflenmelidir. Panik atak geldiği anda ilaç kullanımı o an pek fayda sağlamayabilir fakat uygun doz ve uygun sürede alınan ilaçlar atakların tekrarlamasını önleyecektir.
  ]]>
  Anksiyete Nöbeti https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-nobeti.html Wed, 28 Nov 2018 19:34:29 +0000 Anksiyete Nöbeti: Anksiyete tüm canlıların yasadığı korku, kaygı ve gerilim, sıkıntılı haline denmektedir. Anksiyete nedensiz yere endişelenmek, tedirgin olmak haline de denmektedir. Bu davranışlar canlıların dış ortam Anksiyete Nöbeti: Anksiyete tüm canlıların yasadığı korku, kaygı ve gerilim, sıkıntılı haline denmektedir. Anksiyete nedensiz yere endişelenmek, tedirgin olmak haline de denmektedir. Bu davranışlar canlıların dış ortama uyum sağlamak amaçlı kendini koruma tepkisidir. Bu hastalık psikiyatride anksiyete bozuklukları bir gurup hastalığı olarak belirtilmektedir.

  Anksiyete nöbetlerinin belirtileri: Anksiyete nöbetleri çoğunlukla şiddetli korku, panik atak olarak kendini göstermektedir. Bu ataklar aniden meydana çıkar örneğin bir asansöre binildiğinde kişiyi aniden korkuya kapılıp paniklemesi ve kendi içinde senaryo yazması bir nöbet şekli olabilmektedir..

  Anksiyete nöbetleri: Anksiyete nöbetleri kişinin durumuna göre birçok şekilde görülmektedir.

  • Kontrol kaybı.
  • İstem dışı hareketler.
  • İstem dışı panik atak göstermesi.
  • Delirme hissi duyması.
  • Göğsünde sıkışma ve kalp çarpıntısı hissi.
  • Nefes almakta zorlanma, bayılacak gibi olması. Ateş basması, mide bulanması hissi.
  • Başına kötü bir şey gelecek düşüncesi, rezil olma korkusuna kapılması veya komik duruma düşme hissi.
  • Zihinsel veya bilinçaltı soyutlanmış hissi duyması gibi etmenler anksiyet nöbetlerinde çok sık karşılanmaktadır.

  Anksiyete Nöbeti

  Anksiyete nöbetleri anında yapılacaklar: anksiyete nöbetleri esnasında kişi kendisi veya yanında bulunan kişilerin bu ani durumlarda yapabilecekleri birçok şeyle hastaya yardımcı olacaktır.

  Hastanın korkularını not etme: Anksiyete nöbetleri esnasında yaşanan korkuları not alarak bu rahatsızlıktan hızlı şekilde kurtulmaktadır.

  Endişelenme priyotları oluşturmak: Anksiyete rahatsızlıktan kurtulması için bazı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Hasta kendi oluşturduğu periyotlar ile anksiyete neden olan durumlardan kurtulmak için bazı şeyleri düzeltmeye çalışır. Bu periyotları aksatmadan günlük yapıldığında hasta çok iyi sonuç alacaktır.

  Anksiyete nöbetinde rahatlama tekniği uygulaması: Kişi anksiyete nöbeti geldiğinde derin nefes alıp vererek, kaslarını gevşeterek ve güzel anlarını düşünüp hoşuna giden hareketleri yapmasında çok fayda görmektedir.

  Hastanın sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi: Sağlıklı beslenme çoğu hastalıkta önemli olduğu gibi anksiyete hastalığında önemi olmaktadır. Günlük iyi bir sabah kahvaltısı yapılmalı ve gün içerisinde ana öğünlerini, ara öğünlerini atlamamalı düzenli beslenme ile fiziksel ve ruhsal olarak bu rahatsızlıktan kurtulmayı başarırlar.

  Anksiyete tedavisi: Anksiyete tedavisinde hastanın durumuna, şiddetine göre birçok tedavi uygulanmaktadır. Hastaya davranış terapileri uygulanır. Bu tedavi ile hastanın geçmişte yaşadığı sorunlar giderilmektedir. Hastaya maruz bırakma tedavisi uygulan ılır. Bu tedavide hastanın korkularıyla baş başa bırakılır ve bu durumdayken hasta kendini kontrol etmeyi, korkusunun yersiz olduğunu anlayıp korkusunu yenmektedir. Anksiyete hastasının ilaç tedavisinde genellikle antidepresan ilaçları ile tedavi edilmektedir

  ]]>
  Anksiyete Bitkisel Tedavi https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-bitkisel-tedavi.html Wed, 28 Nov 2018 20:51:32 +0000 Anksiyete bitkisel tedavi: Anksiyete psikolojik bir rahatsızlıktır. Panik bozukluğuna benzer belirtileri vardır. Kaygıların yoğun yaşanması kişinin gündelik hayat kalitesini düşürmektedir. Ancak bazı insanlarda bu kaygı hissi Anksiyete bitkisel tedavi: Anksiyete psikolojik bir rahatsızlıktır. Panik bozukluğuna benzer belirtileri vardır. Kaygıların yoğun yaşanması kişinin gündelik hayat kalitesini düşürmektedir. Ancak bazı insanlarda bu kaygı hissi öylesine yoğun yaşanır ki bu durum onların hayatlarını zorlaştırır ve sosyal davranış bozukluklarına neden olur. Bazı hallerde şiddetli bir tedirginlik duygusuna bazen de panik derecesine varacak kadar ciddi boyutlara ulaşır. Kişilerde sık sık dışarı çıkma arzusu, baş dönmesi, çarpıntı, terleme ve görme bozuklukları oluşabilir. Anksiyete rahatsızlığı olan kişilerde düzenli olarak egzersiz yapılması, düzenli beslenmesi, kahvaltı atlamaması, sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir. Erken yatıp erken kalkmak sabah ve akşam üstü saatlerde  güneş ışığından faydalanması gereklidir. TV ve bilgisayar karşısında uzun süre zaman geçirmesi hastalığını tetikleyici etkenlerdendir.

  Anksiyete Bitkisel TedaviAnksiyete iyi gelen bitkiler:

  Şerbetçi otu, Anksiyete için en etkili çözümlerden biridir. Zihni ve bedeni sakinleştirici özelliği vardır. Bir bardak kaynar suyun içerisine bir tutam şerbetçi otu eklenir ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra bir dilim limon sıkılarak aralarda tüketilir.                        

  Papatya çayı: Beyin hücre reseptörlerine bağlanır ve zihnin sakinleşmesini sağlar iyi bir antidepresandır. Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir miktar papatya eklenir ve 10 dakika demlendirilir. Limon ve bal eklenerek tüketilir.               
                                                              
  Kedi otu: Kedi otu sakinleştirici dinlendirici etkilere sahiptir. Biraz kurutulmuş kedi otu bir bardak kaynar suya ekleyerek dinlendirilir çay şeklinde tüketilir. Yeşil çay yapraklarıyla karışım olarak da demleyebilirsiniz.    
                                                                                                     
  Badem: İçeriğindeki E vitamini için beslenme düzenine eklenerek faydalanılabilir. Bir kase suyun içerisine ekleyeceğiniz bir miktar badem bir gece bekledikten sonra ezilerek ertesi sabah yenilir.         
                                                                                               
  Biberiye: Sinirlerin yatışmasına yardımcı olan bir bitkidir ve anksiyete belirtilerinde rahatlama sağlar. Yemeklere baharat olarak ekleyip tüketileceği gibi çay olarak da kullanılabilir.

  Melisa çayı: Melisa çayı sinirlerin yatışmasına yardımcı olur ve sakinleştir. Bir bardak kaynar suyun içerisine birkaç melisa yaprağı koyularak demlenmesi beklenir. Demlenen çayın içerisinden yaprakları süzülerek çıkartılır. Limon veye bal ekleyerek tatlandırılabilir.

  Omega 3 yağ asitleri: Omega 3 açısından zengin gıdalarla beslenmek beyin hücrelerinin genel işleyişini artıracaktır. Fındık, somon,  midye gibi gıdalar omega 3 bakımından zengin gıdalardır.

  Empsom suyu: Empsom tuzu yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir. Ilık su dolu küvete bir çay bardağı empsom tuzu ekleyin ve karıştırın. Bu suyun içerisin de ortalama 20 dakika kalın her gün düzeni olarak yapılması tavsiye edilir rahatlık hissi verir.

  Lavanta yağı: Lavanta yağı kan basıncının düşmesine iyi gelir. Lavanta yağıyla alın bölgesine yapılan masaj zihinsel aktivitelerin artmasına yardımcı olacağı gibi kokusu da rahatlatacaktır.
  ]]>
  Anksiyete Bozukluğu Nasıl Geçer https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-bozuklugu-nasil-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 15:16:11 +0000 Anksiyete bozukluğu nasıl geçer, Bu problem, tam olarak adı ve özellikleri bilinmese bile çok eski zamanlardan beri insanlarda etkili olan ve bu kişilerin genel olarak hayatını çok büyük zorluklara sürükleyen bir rahatsızlıkt Anksiyete bozukluğu nasıl geçer, Bu problem, tam olarak adı ve özellikleri bilinmese bile çok eski zamanlardan beri insanlarda etkili olan ve bu kişilerin genel olarak hayatını çok büyük zorluklara sürükleyen bir rahatsızlıktır. Anksiyete yani kaygı bozukluğu rahatsızlığı olan insanlarda algılanana tehlikelere karşı normal bir insan reaksiyonunun gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu hastalığın çok değişik koşullara uymamızı sağlayan bir tepki olduğunu  da bilmeliyiz. Günümüzde çok sık görülen panik atak rahatsızlığı da aslında bir anksiyete bozukluğudur. Anksiyete bozukluğunun giderilmesi için gerek tıbbi gerekse psikolojik yöntemlerle yapılan tedaviler kişideki anksiyete bozukluklarını ortadan kaldıracaktır. Fakat günümüzde birçok insan bu tedavileri olmaktan kaçınır ve bazı insanlarda anksiyete bozukluğu tedavisi sürecinde aksaklıklar yapmaktadır. 

  Anksiyete bozukluğu nasıl geçer

  Terapi
  • Bilişsel Davranışçı Terapi: İnsanlarda son derece iyi yapılandırılmış bir tedavi çeşididir. Bu terapi uygulamasında kişinin düşüncelerini ayırt etme, anlama ve değiştirme gibi şekillendirici tedaviler yapılır. Yapılan bu tedavi yönteminden sonuç alınabilmesi için yaklaşık olarak 12-16 hafta arasında değişen bir süreyi beklemelisiniz. Bu terapi sürecinde hasta duygularını kontrol etmeye başlar ve kendisine sürekli olarak faydalı yetenekleri öğrenir.
  • Maruz Bırakma Terapisi:Bu tedavi ile hastaya korkularıyla baş etme kaygılarını azaltma seansları verilir. Bu terapide hasta kademeli olarak korkulu durum ya da objeye maruz bırakılır. Zamanla hasta bu etkenlere alışarak bu durumları öğrenir.
  • Kabullenme ve Bağlanma terapisi:Bu terapi yönteminde ise hastaya daha çok konuşarak tedavi yapılır. Örneğin hastanın istemediği düşünceleri ve hisleri ona mücadele etme yolları ve davranışlarını değiştirme stratejileri öğretilir.
  Anksiyete Bozukluğu Nasıl Geçerİlaç Tedavisi
  Anksiyete bozukluğu sorununa ilaç tedavisi olarak tam 4 çeşit ilaç türü bulunmaktadır. Bunlar;
  • Seçici Serotinin Gerialım Engelleyicileri (SSRRI): SSRI adlı ilaçlar insanlarda serotoninin beyindeki bazı sinirler tarafından geri alınmasını ve engelleyerek kişideki semptomları ortadan kaldırır. Bu şekilde kişilerde artan serotininde ruh halinin düzeltilmesine yardımcı olur. Bu gibi ilaçların olumsuz yanı ise yan etkileridir. Kişilerde çok şiddetli bir uykusuzluk, cinsel işlev bozukluğu ve kilo etkileri gösterir.
  • Serotonin-Nöroepinefrin Gerialım İnhibitörleri: Bu ilaç sayesinde beyin hücrelerinden geri emilim inhibe edilerek nörotransmiterlerin miktarı arttırılır. Bu şekilde hastanın rahatlaması sağlanır.
  • Benzodiyazepinler: Bu ilaç, insanlarda kısa süreli olarak anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle yeni başlayan bozukluklar için doktorlar bu ilaçları hastalarına verirler.
  • Üç halkalı Antidepresanlar: Sadece bu hastalık için değil, aynı zamanda daha birçok psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde bu ilaçlar kullanılmaktadır. Aslında bir nevi benzodiyazepinlerin daha uzun süreli olanları denilebilir. Çok etkili ilaçlar olmalarına rağmen insanlarda ortosyayik hipotansiyon, kabızlık, su toplaması, ağız kuruması gibi etkileri vardır. 
  Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler:
  Bu tedavileri genellikle hastanın evinde rahat bir şekilde yapabileceği tedavilerdir. Bunlar;
  • Gerilme ve gevşeme hareketleri: Bu hareketler genellikle insanlarda fobiler ve panik ataklar tedavisine yardımcı olur. Gevşeme teknikleri depresyon tedavilerinde de kullanılabilir. 
  • Yoga:  Anksiyete bozukluğu nasıl giderilir sorunun tamamlayıcı tedavisi de psikolojik olarak ve ruhen insanları rahatlatan yoğa uygulamalarıdır. 
  • Akupuntur: Bu tedavi yöntemiyle vücudun belli kısımlarına yerleşen iğnelerle vücuttaki enerji akışı kontr]]> Anksiyete Kalp Çarpıntısı https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-kalp-carpintisi.html Fri, 30 Nov 2018 03:51:59 +0000 Anksiyete ve kalp çarpıntısı, Anksiyete hastalığı insanlarda korku veya kaygı anında meydana gelen iç sıkıntıdır. korku, kaygı, endişe verici durumlarda kendisini gösteren anksiyete hastalığı nedeni belli olmayan bir tedirg Anksiyete ve kalp çarpıntısı, Anksiyete hastalığı insanlarda korku veya kaygı anında meydana gelen iç sıkıntıdır. korku, kaygı, endişe verici durumlarda kendisini gösteren anksiyete hastalığı nedeni belli olmayan bir tedirginlik hali olarak da nitelendirilebilir. Anksiyete bazı kuramcı düşüncelere göre kişide yaşanan bir içi çatışmadır. Anksiyete canlılarda dış dünyaya karşı oluşturulan bir koruyucu mekanizması olarak da nitelendirilebilir. Bu koruyucu mekanizma kişinin denetimi dışına çıktığında anksiyete bozuklukları görülmeye başlanır. Bu rahatsızlık ilaçla tedaviden ziyade psikolojik bir rahatsızlıktır. 

   Anksiyetenin belirtileri
   • Titreme,
   • Terleme,
   • Çarpıntı 
   • Nedensiz yere korku ve panik hali,
   • Göz bebeklerinin genişlemesi,
   • Baş ağrısı,
   • Kalp çarpıntısı,
   • Huzursuzluk,
   • İleri derecede evhamlanma,
   • Alınganlık,
   • Olayları sürekli kötü görme,
   • Ağzın kuruması,
   • Kasların aşırı gerilmesi,
   • Kalp atışlarının hızlanması gibi belirtileri vardır. 
   Bu belirtiler ile kişi kötü şeyler olacağını düşünür, komik duruma düşeceğini hisseder veya rezil olma duygusu yaşar. Bu durumlarda kişinin dışarıya tepkimelerini tereddütlü bir şekilde yapmasına neden olur. Buda kişide korku, kaygı ve endişeye neden olur ve bu durumu dizginleyemez. Tam tersine etkisinde kalarak düşündüğü şeylerin olacağını hisseder ve içine kapanır. Anksiyete bozukluğu tanımlanamayan bir gerginlik durumudur. Anksiyete hastalığı kişilerde genellikle toplumsal baskı, sosyamatik, duygusal, davranışsal,kavramsal ve somatik bileşenlere sahip olmak şeklinde açıklanabilir. 

   Anksiyetenin nedenleri arasında geçmişte yaşanan ağır manevi çöküntülerdir. Bu çöküntüler korku gerilim ve huzursuzluk yaratır. Genellikle çok ağır şiddet gören bayanlarda, tecavüze uğrayan bayanlarda yada aşırı şekilde baskıcı bir zihniyette yetiştirilen insanlarda görülen anksiyete yaşanılan üzücü olayların bir sonucudur. Hatta geçmişte çok sevdiği insanların ölümünü kabullenemeyen ve her sevdiği insanın başına geleceğini düşünen insanlarda da anksiyete durumu gözlemlenir. Anksiyete ve kalp çarpıntısı, birbirini tamamlayan iki durumdur. Anksiyetenin hissettirdiği korku gerilim kaygı ve endişe hissi insanda nabzın hızlanmasına ve kalbin çok hızlı atmasına sebep olur ve çok hızlı çalışan kalp kişide beliren bu belirtileri iyice tavan yapar. yani ikisi birbirini tetikleyen olgulardır. 

   Anksiyete Kalp ÇarpıntısıAnksiyete nöbetlerinde yaşanan durumlar
   • Kontrol kaybı,
   • İstem dışı panik atak,
   • Göğüste sıkışma,
   • Nefes alamama,
   • Kalp çarpıntısı,
   • Ateş basması,
   • Delirecek gii hissetme,
   • Mide bulantısı,
   • Kişinin kendisini bilinçsel ve zihinsel olarak somut dünyadan kendisini soyutlaması gibi nöbet belirtileri vardır. Bu durumlar anksiyete hastalarında dışarıdan fark edilebilecek nedenlerdir. 
   Anksiyete hastaları kendi içerisinde de beşe ayrılır. Bunlar; genel anksiyete, Obsesif kompulsof anksiyete, panik anksiyete, post-travmatik stres anksiyete ve sosyal anksiyetedir. Bu anksiyete çeşitlerinin hepsi genel yapı itibarı ile ilk başta kalp çarpıntısı ile kendisini gösterir ve hissedilen olumsuz duygular ile iyice kendisini gösterir. 

   Anksiyete ve kalp çarpıntısı, aslında birbirini tetikleyen bir mekanizmadır. Hissedilen olumsuz düşüncelerin tetiklediği ilk şey kalp çarpıntısıdır. Kalp hızlı olarak çarpmaya başladığında diğer vücut hareketleri meydana gelir. İç sıkıntı yada iç çöküş olarak nitelendirebileceğimiz anksiyete hastalığı ancak kişinin psikiyatri desteği alarak kendine güvenini kazandırılması ile yenilebilecek bir rahatsızlıktır. 
   ]]>
   Performans Anksiyetesi https://www.anksiyete.gen.tr/performans-anksiyetesi.html Fri, 30 Nov 2018 12:36:11 +0000 Performans anksiyetesi, cinsel yaşamında sorun yaşayan çiftlerdeki en önemli kaygılar arasındadır. Günümüzde toplumdaki cinsel işlev bozukluklarının ardından, bu sorunun ilk sırada geldiği yönünde uzman görüşleri bulunmak Performans anksiyetesi, cinsel yaşamında sorun yaşayan çiftlerdeki en önemli kaygılar arasındadır. Günümüzde toplumdaki cinsel işlev bozukluklarının ardından, bu sorunun ilk sırada geldiği yönünde uzman görüşleri bulunmaktadır. Performans anksiyetesi kaynağında genellikle partneri tatmin edememe, erken boşalma, sertleşme, başkalarıyla kıyaslanma, orgazm olamama gibi korkular bulunmaktadır. Anksiyete sebepsiz korku, sıkıntı, tedirginlik, bunaltı, endişe hali, kaygı olarak ifade edilebilir. Cinsel yaşamdaki yapabilme, becerebilme kaygısı da performans anksiyetesi sorunu yaşanmasına neden olur. Cinsel birleşmede kişide cinsel haz alma yerine kaygı ve endişe hissi uyanır. Bu sorun cinsel deneyimi olmamış ya da az olmuş kişileri daha fazla etkiler. Ayrıca erkeklerde kadınlara nazaran daha yaygındır. Bunun yanında yaş gözetmeden, meslek, kültür farkı gözetmeden herkes bu konuda risk taşır. Çekingen yapıda olanlarda, narsist kişiliklerde, obsesif kişilerde yaygındır. Performans anksiyetesi mastürbasyon yapan, bedeninin hassas noktalarını öğrenmiş, orgazm olan kadınları daha az etkiler.

   Performans anksiyetesi nedenleri nelerdir
   • Uyarılma ve orgazm güçlüğü çekme
   • Partneri tatmin edememe
   • Ereksiyon problemi
   • Hatalı cinsel inanışlar
   • Başkalarıyla kıyaslanma korkusu
   • Cinsel partnere karşı duyulan olumsuz duygular yada gizli öfke
   • Hamilelik korkusu 
   • Vajinusmus
   • Kişilik yapısının mükemmeliyetçi olması
   • Çocukluk dönemindeki baskılar
   • Kendini başkalarına beğendirme isteği
   • Erken boşalma
   • AIDS gibi cinsel hastalıklara yakalanma korkusu taşıma
   • Aile ve ekonomik sorunların olması
   • Evlilikle ilgili sorunlar
   • Terk edilme korkusu taşıma
   • Aseksüalite
   • Dikkat eksikliğinin olması
   • Kızlık zarının yırtılması, bu nedenle evlenme zorunda kalmış olmak
   • Daha önceden geçirilen bir rahatsızlığın tekrarlama riskinin korkusu
   • Cinsel kimliğin yeterince gelişmemesi olmaması
   Bireylerde cinsel davranışlar öğrenilmiş olanlardır. Bazı etkenler yüzünden kişilerin hatalı cinsel tepkileri öğrenmesiyle kaçınma davranışı ortaya çıkabilir. Erkeklerde erken boşalma, ereksiyon problemi olduğunda da, düşünceler otomatikman mantı sürecinden geçmeden, farkında bile olmadan bireyin zihninde bulunur. Bu düşünceler kişinin cinsellik hakkındaki uzak, yakın yaşamından kaynaklanan tutumundan kaynaklanır. Bu nedenle cinsel birleşme sırasında haz alma yerine olumsuz olanları yani başarısızlığı adeta saplantı haline getirirler. Başarısızlığı bir defa yaşamış olanlar, bunu her defasında yaşayacakmış gibi korkarlar. Eğer partneri uygun biri değilse, ortam uygun değilse cinsel birleşme sırasındaki endişeler kalıcı hale gelebilir. Bu etkenler zaman içinde performans anksiyetesine uygun zemin hazırlar.

   Performans AnksiyetesiPerformans anksiyetesi tedavisi nasıl olur

   Bu rahatsızlığı olanlarda uygulanan tedavide farklı yöntemler bir arada uygulanır. Hastalar cinsel terapiye alınır, performans anksiyetesi için ev ödevleri ile cinsel egzersizler yapması istenir. Hastalara cinsel bilgilendirme yapılarak, gerekirse ilaç tedavisi uygulanır. Korku ve kaygılarından uzaklaşmalarına yardımcı olunur.
   ]]>
   Gebelikte Anksiyete Bozukluğu https://www.anksiyete.gen.tr/gebelikte-anksiyete-bozuklugu.html Sat, 01 Dec 2018 11:23:32 +0000 Gebelikte anksiyete bozukluğu, depresif belirti ve bulguların neden olduğu huzursuzluk olarak tanımlanmaktadır. Hamileliğin fizyolojik değişiklikleri ve yakınmalarıyla alternatif özellikte olması ve subsendromal nitelik göste Gebelikte anksiyete bozukluğu, depresif belirti ve bulguların neden olduğu huzursuzluk olarak tanımlanmaktadır. Hamileliğin fizyolojik değişiklikleri ve yakınmalarıyla alternatif özellikte olması ve subsendromal nitelik göstermesi sebebiyle gebelik depresyonuna teşhis koymak bazen güç olabilmektedir. Bu sebeple ebe, hemşire ve doktor gerçek teşhis amaçlı gebeyi fizyolojik ve ruhsal açıdan iyice değerlendirebilmeli, çöküntüye karşı semptomları ve etkili tarama yollarını bilmeli, bu metotları uygulayabilmelidir. 

  Tüm yeryüzünde sık rastlanan önemli bir ruh sağlık problemi olan bunalım, insanın işlevselliğini, yaratıcılığını, mutluluğunu ve doyumunu engelleyerek hayat kalitesini düşürmekte ve iş gücü kayıplarına yol açmaktadır. Yapılan çalışmalar çöküntünün önemli çoğunluğunun gebelik, doğum, lohusalık benzeri doğurganlık aşamalarını içerisine almakta olan, 18-44 yaş aralığındaki bayanlarda görüldüğünü belirtmektedir. Gebelik depresyonu fetüsü ve annenin iyilik halini negatif etkilemesi ve postpartum çöküntüye taban hazırlaması sebebiyle üstünde ehemmiyetle durulması ve erken teşhis koyulup iyileştirilmesi gerekli bir sağlık problemidir. Bu makalede, gebelik sırasında rastlanan anksiyete bozukluğunun tanımlanmasını, anneye ve fetüse getireceği rizikoları, rehabilitasyonu kısacası gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. 

  Anksiyete Bozukluğunun Tanımı ve Teşhis Ölçütleri ,

  Anksiyete bozukluğu; derin kederli bir his vaziyet içerisinde fikir, konuşmada ve harekette yavaşlama olması, durgunluk, değersiz hissetme, küçüklük, güçsüzlük, isteksizlik, karamsarlık, intihar benzeri his ve düşünceleri ile fizyolojik işlevlerde yavaşlama benzeri semptomları içerir bir sendromdur. Bu sendrom, bilişsel ve duygusal alanlarla alakalı çok fazla belirtiyi kapsamaktadır. Bu belirtiler hafif seviyeden başlayıp kuvvetli düzeye civarı ilerleyebilmektedir. 

  Gebelikte Anksiyete BozukluğuAnksiyete Bozukluğunun  Bulgu ve Belirtileri,

  Gebeliğin birinci trimesterindeki başlıca depresif belirti ve bulgular; uykuda ve iştahta değişiklik, duygulanma ve anksiyete durumlarında dalgalanma, çok yorgunluk, libido kaybı ve konsantrasyon güçlüğüdür. Alternatif biçimde hamileliğin üçüncü trimesterinde anksiyete, çok yorgunluk, uykuda ve iştahta bozukluk, doğumla alakalı endişeler görülebilmektedir. Bu depresif belirtiler hamileliğin 2. trimesterinde ek olarak az görülür.  Kaynaklarda, depresif belirtilerin gebelerde en az postpartum dönemdeki ya da gebe olmayan kadınlardakine benzer ve sık görüldüğü belirtilmektedir. 

  Gebelikte Anksiyete Bozukluğunun Başlıca Riziko Etmenleri 

  Genetik Faktörler,

  Genetik faktörle alakalı veriler tam açıklığa kavuşmamıştır. Bununla beraber gebelik ve lohusalık depresyonunun tahmini %40 ile %50'sinin kalıtımsal faktörle ilişkili olduğu ileri sürülmektedir. 

  Psikolojik Faktörler,

  Gebenin hemen bunalım ya da anksiyete geçirmesi, geçmişinde bunalım hikayesinin olması, gebeliğine karşı zıt hisler, geçmişinde psikiyatrik hastalıkların varlığı benzeri sebepler gebelik depresyonunu (anksiyete bozukluğunu) etkileyen ruhsal faktörlerdendir.
   
  Çevre Faktörleri,

  Baskı, fizyolojik, duygusal ve mental travma, virüslerin neden meydana geldiği enfeksiyonlar, müzmin hastalıklar, oral kontraseptif kullanma, birtakım sedatif ilaçlar gebelik depresyonunu hazır hale getiren çevresel faktörlerdendir.  

  Sosyal Faktörler,

  Partner yokluğu, evlenme sıkıntıları, tek başına sürdürülen hayata, boşanma, uygun ortamların düşüklüğü, toplumsal yardım azlığı ya da yokluğu, to]]> Beck Anksiyete Ölçeği https://www.anksiyete.gen.tr/beck-anksiyete-olcegi.html Sat, 01 Dec 2018 12:44:31 +0000 Beck anksiyete ölçeği,  Anksiyete hastalığının tanısının konmasında kullanılan bir form şeklinde testtir. Bu testin uygulandığı kişide anksiyete düzeyi belirlenebilir. Özellikle endişe kaygı ve zamana yayılmış korku d Beck anksiyete ölçeği,  Anksiyete hastalığının tanısının konmasında kullanılan bir form şeklinde testtir. Bu testin uygulandığı kişide anksiyete düzeyi belirlenebilir. Özellikle endişe kaygı ve zamana yayılmış korku duygularının kişi üzerindeki etkisi belirlenir. Beck anksiyete testi, kişinin birebir cevap vermesi gereken aslında iç dünyasını sorgulayan bir testtir. Bu sayede gittiğiniz psikiyatri uzmanı sizde gerçekten anksiyete var mı yok mu bunun ön tanısını yapabilir. Gerçi günümüz teknolojisinde bu formları internet üzerinde rahatlıkla bulabilir ve de uygulayabilirsiniz. 

  Öncelikle bu test ölçeği aslında bir cihaz değildir. Tam tersine soru ve cevapların istendiği bir sınav gibidir. O yüzdende bir psikiyatriye gitmek belki size saçma ve inkar edici gelebilir. İsterseniz soruların olduğu formları en azından kendi başınıza da yanıtlayıp görebilirsiniz. Belki bu doğrultuda kendi kendinize yaptığınız teste daha doğru cevaplar vererek anksityete olup olmadığnızın ön yargısını siz belirleyebilirsiniz. 

  Beck Anksiyete ÖlçeğiBeck anksiyete ölçeğinde sorulan sorular aşağıdaki gibidir;
  • Sıcaklama ve ateş basmaları,
  • Bedeninizde karıncalanma ve uyuşma, 
  • Gerginlik ve gevşeyememe,
  • Baş dönmesi veya sersemleme, 
  • Sinirlilik hali, 
  • Ellerde veya ayaklarda titreme, 
  • Nefes almada güçlük,
  • Sürekli bir korkuya kapılma hali, 
  • Ölüm korkusu,
  • Baygınlık ve yüz kızarması,
  • Aşırı terleme,
  • Titreklik hali,
  • Dehşete kapılma,
  • Midede rahatsızlık ve hazımsızlık, gibi sorulara hiç yok, az var, orta şiddette var veya çok şiddetli var şeklinde ibareleri işaretleyerek bu testi gerçekleştirebilirsiniz. 
  Beck anksiyeter ölçümünün amacı illa size bir psikolojik tanı koymak değildir. buradaki temel amaç herhangi bir ruhsal sorununuzun olup olmadığı hakkında fikir edinmenizi sağlamaktır. Testlerin amacı kişinin kendisini analiz etmesini sağlaması bakımından önemlidir. Bu ölçümlemede kişide bulunan kaygı ve endişe gibi duygusal gerilimlerin ne derecede olduğunun  anlaşılmasıdır. Bu test sadece anksiyete hastalarında değil bir çok psikolojik rahatsızlık için kullanılabilir. Test sonuçlarında numaralandırma aralığı kullanılmıştır. Bunlar;
  • 0- 7 puanlama arası yok denecek seviyede anksiyete var demektir.
  • 8- 15 puan arası ise hafif düzeyde anksiyete var demektir.
  • 16-25 arası ise orta düzeyde anksiyete var demektir.
  • En son olarakda 26-35 arası puanlamada ise kişide şiddetli düzeyde anksiyete var demektir. Bu ölçümleme sayesinde kişi böyle bir durum ile karşı karşıya olduğunu daha çabuk kabullenir ve psikiyatri tedavisini kendisi isteyebilir. 
  Beck anksiyete ölçeği, kişinin ne derecede anksiyete olduğunu belirlemede kullanılır. Ortalama olarak yirmi bir ve otuz beş tane maddeden oluşan bu ölçüm puanlama yöntemi ile kişide derecelendirme yapar. Hastaya sorulan sorularda değişiklik olmaz ve bu soruların görülme dönemleri yada sıklığı sorulur. Bu sayede kişi kendisinde bulunan anksiyetenin ne derecede olduğunu anlar ve gerekli ise psikiyatri tedavisine başlar. Sağlıkla kalın. 
  ]]>
  Anksiyete Tansiyon https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-tansiyon.html Sun, 02 Dec 2018 09:39:24 +0000 Anksiyete tansiyon ilişkisi incelendiğinde, uzunca müddetli fazla kan basıncına (hiper kan basıncı) sebep olmaz. Fakat anksiyete nöbetleri kan basıncınızda belli bir süre ani sıçramalara sebep olabilmektedir. Eğer bu belli Anksiyete tansiyon ilişkisi incelendiğinde, uzunca müddetli fazla kan basıncına (hiper kan basıncı) sebep olmaz. Fakat anksiyete nöbetleri kan basıncınızda belli bir süre ani sıçramalara sebep olabilmektedir. Eğer bu belli bir süre ataklar, fazla mesela tekrarlarsa, normaldeki tansiyonun yol açabileceği hasara alternatif şekilde; damarlarınızda, kalbinizde ve böbreklerinizde hasara sebep olabilmektedir. Bunun için ilaveten, endişelendiğiniz zaman kan basıncınızı arttırabilecek öbür sıhhatsiz alışkanlıklara eğiliminiz de artar. Anksiyete yani panik bozukluk hastalarının kuvvetli bir ölme korkusu, kalp krizi ile alakalı kaygıları kontrolünü kaybetmek ve çıldırma korkusu bulunur. Anksiyete semptomları olarak adlandırılan bu belirtilerin haricinde, baş dönmesi, bayılacakmış benzeri olma, boğulma duygusu, soluğun kesilmesi, çarpıntı olması, göğüste sorun veya ağrı, bulantı karında ağrı, terleme, titreme uyuşma karıncalanma benzeri fizyolojik belirtilerin bir bölümü panik atağa eşlik eder. Bu belirtilerin yanında pek çok uzmanın değinmediği hipertansiyon bulunur. Panik bozukluk anında damarlarda büzüşme ve kalpte hızlanma sebebiyle kan basıncı da yükselir. Yükselip düşen kan basıncı, öbür ismiyle "oynak tansiyon" ismi verilir. Bu büyüyen hipertansiyon sebebiyle kişiye hata sonucu hipertansiyon teşhisi konur ve kan basıncı düşürücü ilaç rehabilitasyonuna başlanır. Bu yaklaşım panik bozukluk tanısı almış hasta olanlarda var olan endişe vaziyetini hepten artmasına sebep olmaktadır. Panik bozukluk tanısı almış hasta kendisini hipertansiyon hastası gibi düşünerek var olan bedensel bulgulara odaklanan hasta devamlı tansiyonunun yükseleceği buna bağlı olarak beyin kanaması geçireceği endişesiyle hayat kalitesi hepten bozulacaktır. Bu çalışmada panik bozuklukla izleyen panik bozukluk anında büyüyen kan basıncı ile ilgili hasta kişiye haber verme hastanın hayat kalitesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. 

  Anksiyete TansiyonPanik Bozukluğunun Semptomları ,

  Panik bozukluğunun belirtilerini 2 biçimde  sıralayabiliriz: 

  Panik Bozukluğunun Fiziksel Belirtileri: 
  • Kalp çarpıntısı, kalp atım sayısının hissedilmesi ve fazla rakamlara erişmesi, 
  • Göğüste ağırlık duygusu, 
  • Nefes daralması, 
  • Göğüste basınç ve ağrı duygusu, 
  • Boğulma duygusu, 
  • Baş dönmesi ve düşecekmiş benzeri olma, bedende dengesizlik, 
  • Göz kararması, 
  • Hiperkan basıncı, 
  • Vücut ısısının azalması veya yükselmesi, bilhassa kulak ve yanaklarda sıcak basması, 
  • Vücutta titreme, 
  • Mideye bir şey çöküyor duygusu, 
  • Avuçlarda terleme, 
  • Bulantı veya ishal, 
  • Ağız kuruluğu, 
  • Boğazda yumruk duygusu, 
  • Gerçekdışı duygulara kapılma, 
  • Net düşünememe, 
  • Kısmen felç olma duygusu, 
  Panik Bozukluğun Ruhi Semptomları, 

  Basit korku ölmek benzeri aşağıdaki hisler sıralanabilir: 
  • Ölüyorum, 
  • Kalp krizi geçiriyorum, 
  • Aklımı kaçırmak üzereyim, 
  • Kontrolümü kaybedeceğim, 
  • Nefes alamayıp öleceğim, 
  • Felç oluyorum, 
  • Kan basıncım çok fazla yükseldi, beyin kanaması geçireceğim, 
  • Nabız sayma, dakikada 80 üstünde ve 60 altında kalp atışında korkuya kapılma, 
  • Yüksek kan basıncı hastası veya kalp hastası meydana geldiğini düşünme, 
  Kan basıncı, solunum sistemi, mide bağırsak sıkıntıları sebebiyle bazen meydana çıkan yakınmalar sebebiyle dahiliye uzmanına veya aciliyetli servislere başvurular olmaktadır. Bu hasta olanların yakınmaları sebebiyle yapılmış var olan kontrol ve tetkiklerde belirtilerin nedenini izah edecek rastgele organik bir belirtiye rastlanmamaktadır. Bunun için bağlı olarak hasta psikiyatri servisine yönlendirilmektedir. Psikiyatri servisine yönlendirilen hasta, psikiyatrik ölçümlen]]> Anksiyete Baş Ağrısı https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-bas-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 08:44:37 +0000 Anksiyete Baş Ağrısı, genellikle anksiyete ile birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Anksiyete kişilerde gelişen aşırı heyecan, öfke, panik hallerinin seyrettiği psikolojik bir rahatsızlıktır. Anksiyete yaşayan insanlar kendiler Anksiyete Baş Ağrısı, genellikle anksiyete ile birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Anksiyete kişilerde gelişen aşırı heyecan, öfke, panik hallerinin seyrettiği psikolojik bir rahatsızlıktır. Anksiyete yaşayan insanlar kendilerini zaman zaman sosyal yaşam içinde yetersiz görürler ve bulundukları ortamlarda kendilerini yetersiz ve rahatsız hissederler. Bu gibi durumlarda anksiyete krizi yaşayan insan bazı bedensel rahatsızlıklar hissedebilir. Baş ağrısı bunlardan biridir. 

  Anksiyetede Baş Ağrısı Neden Olur:

  Anksiyete atağı geçiren insanlar veya kronik anksiyete ile yaşayan insanlar bu durumun zaman içinde ilerlemesi ile bazı bedensel rahatsızlıklar yaşarlar. Baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi bunlardan bazılarıdır. Aslında kişide fizyolojik bir patoloji söz konusu değildir ama anksiyete hastalığından muzdarip insanlarda endişe atakları sırasında kan basıncında ani değişiklikler olabilir. Bu durum baş ağrısı, baş dönmesi şeklinde kendini gösterebilir. Baş ağrısı geçici de olabilir kronikleşebilirde. Baş ağrısını sık yaşayan anksiyete hastalarında yoğun ve yüksek dozda ağrı kesici kullanımı gözlemlenmiştir. Hali hazırda antidepresan tedavisi gören anksiyete hastalarının sürekli ağrı kesici kullanmaları ilaç etkileşimleri açısından çok doğru değildir. Anksiyete hastalarının kullandıkları antidepresanlar ve anti psikosomatik ilaçlar belirli bir ölçüde kişide halsizlik, sürekli uyku hali, dikkat dağınıklığı gibi günlük hayatı etkileyen yan etkiler gösterebilirler. Bunlarala beraber yoğun ağrı kesici kullanılması bu yan etkilerin artmasına sebep olabilir. Böylece hastanın günlük hayatı daha fazla etkilenmiş olur. Özellikle okula giden veya dikkat gerektiren işlerde çalışan insanlar için bu sakıncalı bir durumdur. Özellikle son yıllarda Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde psikiyatrik rahatsızlığı olan insanlarda bağımlılık yapması tehlikesi ile ağrı kesicilerin kullanımı sınırlandırılmıştır.

  Anksiyete Baş AğrısıAnksiyetede Baş Ağrısını Önleme Yolları:

  Anksiyete yaşayan her insanda baş ağrısı olacak diye bir kural yoktur fakat bu sıklıkla rastlanan bir durumdur. Buna tam olarak bir tedavi yolu göstermek pek mümkün değildir. Kronik olarak baş ağrısı yaşayan hastalarda beyin tomografisi çektirmek olası bir tümor ya da damar tıkanıklığı şüphesinin ortadan kalkmasına yardım eder. Eğer baş ağrısı anksiyeteye bağlı yaşanıyorsa uzman tarafından önerilen bir analjezik ilaç kullanılması daha uygundur. Gün içinde en fazla ne  kadar kullanılabileceği hekim tarafından belirlenmeli ve anksiyete hastalarının intihara meyilli olabildikleri için gözetim altında almalarında fayda vardır. 
  ]]>
  Anksiyete Bozukluğu Testi https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-bozuklugu-testi.html Mon, 03 Dec 2018 17:42:30 +0000 Anksiyete Bozukluğu Testi, bir insanda kaygı bozukluğunun olup olmadığını anlamak için yapılan test olmaktadır. Anksiyete, insanlarda kaygı, endişe ve nedeni olmadan bir anda tedirgin olunan bir psikolojik rahatsızlık olmaktadır Anksiyete Bozukluğu Testi, bir insanda kaygı bozukluğunun olup olmadığını anlamak için yapılan test olmaktadır. Anksiyete, insanlarda kaygı, endişe ve nedeni olmadan bir anda tedirgin olunan bir psikolojik rahatsızlık olmaktadır. En çok görünen psikolojik rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Anksiyete, insanların gündelik hayatlarını çok derinden etkilemektedir. Anksiyetesi olan bir insan toplum önüne çıkamaz. Kendisinin komik duruma düşüp, rezil olacağını düşünecektir. Titreme ve çarpıntı ile başlayan atakları vardır. Anksiyete atakları genellikle 30 dakika sürmektedir. İlk on dakikası hafif, yirmi dakikası çok şiddetli ve son 30 dakikasında ise hafifler ve biter. Tedavi edilebilen bir hastalıktır. Doktor tarafından önerilen antidepresanlar kullanılarak tedavi edilir.

  Anksiyete Bozukluğu TestiAnksiyete Bozukluğu Testi Nedir

  İnsanların psikolojik rahatsızlık olarak anksiyetesi olup olmadığını anlamaya yarayan bir test olmaktadır. Testin sorularını aşağıda yazıyoruz. Eğer sizlerde bu 20 sorudan 15ine evet yanıtını verdiyseniz, uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Birçok anksiyete tesit bulunmaktadır. Bunların içinde Beck tarafından geliştirilmiş olan testin soruları şunlardır:
  • Bir anda terleme
  • Toplum içerisinde bir insanla konuşurken yüz kızarması oluşması
  • Bayılacakmış hissine kapılma
  • Mideye giren kramp ya da hazımsızlık olması
  • Çok büyük korku yaşama
  • Öleceğini düşünerek bundan büyük bir koruya kapılma
  • Nefes almakta büyük zorluk yaşanması
  • Kontrolü kaybedeceğini düşünmesi
  • Huzursuz olma
  • Ellerde bir anda oluşan titreme
  • Boğulma hissi
  • Aşırı bir sinir
  • Büyük bir dehşete kapılarak, başına kötü olay geleceği düşüncesi
  • Dengeyi kaybetme
  • Kalp çarpıntısı (taşikardi)
  • Baş dönmesi sonucunda sersemlik
  • Başınıza çok kötü olayların geleceği düşüncesi
  • Kasılıp kalma ve gevşeyememe
  • Bacaklarda güç kaybı, bacakların titremesi
  • vücudun bazı bölgelerinde uyuşma görülmektedir

  Sizlerde hemen uzman bir psikiyatriye giderek, görünmeli ve ilaç tedavisine başlamanız gerekmektedir

  ]]>
  Anksiyete Çeşitleri https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-cesitleri.html Tue, 04 Dec 2018 12:40:48 +0000 Anksiyete Çeşitleri, Anksiyete her yaş grubunda ortaya çıkabilecek ruhsal bir sorundur. Tedavi edilebilen ama tekrarlanan bu hastalıkta en sık görülen belirtiler, kaygı bozukluğu, sürekli olarak endişelenme, korku gibi belirtiler Anksiyete Çeşitleri, Anksiyete her yaş grubunda ortaya çıkabilecek ruhsal bir sorundur. Tedavi edilebilen ama tekrarlanan bu hastalıkta en sık görülen belirtiler, kaygı bozukluğu, sürekli olarak endişelenme, korku gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Anksiyete yaşayan bir birey toplum içinde rezil olacağını veya komik bir duruma düşündüğünden, toplumdan kendisini soyutlar. Uzman olan bir doktora giderek kesinlikle ilaç tedavisi görmesi gerekmektedir. Kullandığı ilaçlar ilk 2 hafta içinde etkisini gösterecek ve en az 1 yıl boyunca ilaç kullanımına devam etmesi gerekmektedir.,

  Aksiyetenin çeşitleri şunlardır:

  Panik Atak: En sıklıkla görülen anksiyete bozukluklarından bir tanesi olmaktadır. Kadınlarda daha sıklıkla görülen panik atak bir kaygı bozukluğudur. Panik atak krizi geldiği zaman 5 dakika ile 45 dakika arasındadır. Hastanın sürekli olarak kriz geçirmesi ve ölüm korkusu yaşadığı için, tek başına yaşayamaz ve kriz geldiği zaman acil hastaneye giderler. Psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanarak hastanın gündelik hayatına devam etmesi sağlanır.

  Yaygın Anksiyete Bozukluğu: Kısaca endişe anksiyetesi denilmektedir. Diğer anksiyetelerden farklı ise şu olmaktadır. Tek bir konu üzerinde endişe duymaz. Birçok konuda endişelenmekte ve kriz geçirmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kronikleşecek bir psikolojik olan rahatsızlık olmaktadır. Bu hastaların yaşadıkları korku ve endişe, hastanın bütün bir gününe yayılabilir.

  Özgül Anksiyete: Bir eşyaya ya da herhangi bir duruma karşı oluşan korku olmaktadır. Kişinin korktuğu nesneyi ya da durum karşısında abartılı bir tepki verip, korkusunun geçmesi için o ortamdan uzaklaşmasıgerekmektedir.

  Sosyal Anksiyete: Girmiş olduğu kalabalık bir ortamda rezil olacağı ya da komik duruma düşeceği korkusudur. İnsanların kendisi ile dalga geçeceği için, kendisini insanlardan soyutlar ve dışarı çıkmazlar. İleri derecede sosyal anksiyete olan bir kişi, bir markete gidip alışveriş bile yapamazlar.

  Anksiyete Çeşitleri
  Obsesif Kompulsif Bozukluklar:
  Hastanın kontrol edemediği düşünceler yüzünden yaşadığı stres ve korkulardan oluşan anksiyete çeşidi olmaktadır. Hata yapmaktan korktukları için hiçbir işe girişememe, eşyaların düz durması ve asla bozulmaması, insanlara karşı aşırı kuşku ve şüphelendikleri için normal hayatlarına devam edemezler.

  Posttravmatik Stres Bozuklukları: Hastanın yaşadığı bir olay sonrasında geçirdiği travma yüzünden, sık sık o yaşadığı olayı düşünerek tekrarlanacak korkusu olmaktadır. Örneğin; deprem korkusu, trafik kazası gibi travma yaratan durumları sık sık düşünmesidir.

  Madde Kullanımı Sonucunda Ortaya Çıkan Anksiyete: Uyarıcı maddeleri kullanan insanların, madde yüzünden yaşadıkları panik atak ya da fobisi oluşabilir. Madde kullanan hastaların, kullandıkları maddeyi bırakmaları ya da içmedikleri zamanlarda daha sık görüşmektedir.
  ]]>
  Anksiyete Krizi https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-krizi.html Wed, 05 Dec 2018 09:22:58 +0000 Anksiyete Krizi, Anksiyete, bir kaygı duygu durum bozukluğudur. Kaygı kontrol altında tutulduğu sürece zararlı bir duygu durumu değildir. Fakat yaşadığınız kaygı ne zaman ki korku ve endişe vermeye başladı ve bu durum ya Anksiyete Krizi, Anksiyete, bir kaygı duygu durum bozukluğudur. Kaygı kontrol altında tutulduğu sürece zararlı bir duygu durumu değildir. Fakat yaşadığınız kaygı ne zaman ki korku ve endişe vermeye başladı ve bu durum yaşamınızı engelliyor işte bu noktada sıkıntınız var demektir. Stresli durumlarda yada baskı altındayken endişe duymanız çok normal bir davranıştır. Bu durumda yaşadığımız endişe bizi problem çözmeye yönlendirir, dikkatimizi odaklar. Ama stres ve baskı yaşamınızı ve insan ilişkilerinizi etkiliyorsa o zaman endişe sınırını aşmışsınız demektir. Birkaç soruya göz atalım. Eğer sorulara cevabınız evet ise ve bu durumu atlatamayacağınız hissi varsa anksiyete bozukluğu sizde de başlamış olabilir.Anksiyete Krizi 
  • Her yerde bir tehlike olabileceği düşüncesi taşıyor musunuz
  • Beklenmedik bir anda kalp çarpıntılarınız oluyor mu
  • Endişe duyduğunuz için günlük yapmanız gereken aktivitelerden uzak mı duruyorsunuz
  • Size gerginlik yaşatan korkularınız var ve bundan kurtulamıyor musunuz
  Bu soruların yanı sıra anksiyetenin duygusal ve fiziksel belirtileri de vardır. Duygusal belirtileri; her an tehlike olabileceği düşüncesi, gerginlik, asabiyet ve en kötü olasılığı düşünme. Fiziksel belirtileri ise; terleme, baş ağrısı, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, nefes almada güçlük, sık idrar yada ishal görülür. Anksiyete krizi, yoğun korku nöbetleridir. Genellikle herhangi bir belirti olmadan aniden gerçekleşir, 10 dakika içerisinde en yüksek seviyeye çıkar ve yaklaşık bir saat sürer. Geçen bu kısa süreçte korku duygusunu o kadar yoğun yaşamak ölüm hissini uyandırır. Kriz sonrasında bu durumu kimsenin yardımının olmayacağı bir yerde yaşamaktan korkabilirsiniz. Krizin belirtileri; göğüste ağrı ve kalp çarpması, kontrolünü kaybedeceği hissi, nefes darlığı ve bayılma hissi, sıcak basması, mide bulantısıdır. Bu durumda yardım almanız gerekmektedir. Aldığınız tedavi sonrasında kaygılarınız dayanılabilir seviyeye indirgenmektedir. 
  ]]> Anksiyete https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete.html Wed, 05 Dec 2018 19:19:10 +0000 Anksiyete, Kaygı ya da endişe, canlılarda gözlemlenen sıkıntı, gerilim ve korku halidir. Sebebi belli olmayan huzursuzluk hali olarak da açıklanabilir. Anksiyete bazı teorisyenlere göre yaşanan iç çatışmaların sonucudur. B Anksiyete, Kaygı ya da endişe, canlılarda gözlemlenen sıkıntı, gerilim ve korku halidir. Sebebi belli olmayan huzursuzluk hali olarak da açıklanabilir. Anksiyete bazı teorisyenlere göre yaşanan iç çatışmaların sonucudur. Bazı teorisyenler göre ise elde olmadan öğrenilmiş davranışlardır. Canlıların dış ortama uyum çabasındaki koruyucu bir tepkidir. Denetim dışına çıkan kişinin işlevselliğini aksatması anksiyete bozuklukları olarak incelenir. Psikiyatri hastalıklarında bir dalın genel adıdır.

  Anksiyete, terleme, çarpıntı, titreme gibi bedensel belirtiler gösterebilir. Başına kötü bir şey geleceğini düşünme, komik duruma düşmekten ya da rezil olmaktan korkma gibi bilinçsel (düşünsel), fakat çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik ve huzursuzluk durumudur.

  Anksiyete, genelde somatik, kavramsal, davranışsal ve duygusal ögelere sahip olmak biçiminde tanımlanır. Kan basıncı ve kalp atışının artması, terleme, ana kas gruplarına ani kan akışının hücum etmesi nedeniyle kaslarda gerilme, sindirim ve bağışıklık işlevlerinin yavaşlaması gibi fiziksel etkileri olabilmektedir. Bunlara ek olarak titreme, üşüme, mide bulantısı, el ve ayaklarda soğukluk hissi oluşabilmektedir.

  Duygusal açıdan ise hastalık panik ve korku hissine neden olmaktadır. Kişi her şeyi olabilecek en olumsuz yönüyle ele alır ve değerlendirir, bu hastalıkta moral seviyesi en alt düzeydedir. Davranışsal olarak ise hasta, anksiyeteyi kabul etmemekle birlikte kendine yakıştıramama eğilimi gösterir. Yine de bu rahatsızlıktan sadece normal olmayan bir durummuş gibi bahsetmek yanlış olur. Bu his, mutluluk, korku, üzüntü ve kızgınlık gibi duygularla beraber gelen, bireylerin hayatta kalmasıyla bağlantılı temel duygulanmalardan birisidir.

  Her insan zaman zaman her hangi bir hastalık belirtisi olmaksızın yaşamın olağan bir parçası olarak Üzüntü, endişe, tasa  yaşayabilir. Ancak yaşanan kaygı bazen bedensel veya psikiyatrik bir hastalığın belirtisi olarak görülebilmektedir. Anksiyete

  Anksiyete Belirtileri; Anksiyete rahatsızlığı bulunan bireylerde birçok fiziksel rahatsızlıklar meydana getirdiği gözlemlenmiştir. Bunlar, nedensiz yere panik ve korku, hızlı kalp atışları, sürekli uykusuzluk ve sinirlilik. Göz bebeklerinde genişleme, ellerin titremesi, el içi ve ayak terlemesi, ağzın kuruması. Kasların aşırı gerilmesi, sık sık tuvalet ihtiyacı, tende solgunluk,  geçici hafıza kayıpları. Baş ağrısı, boyun, baş ve göğüs bölgesinde kızarıklık, El içi ve ayak tabanlarında terleme, huzursuzluk, alınganlık, evham, ürkeklik, geçici hafıza kayıpları, zihin dağılması, yoğunlaşma bozukluğu, olumsuzluk arama hissi, sürekli kötü öngörme dir.

  Anksiyete belirtileri nöbet şeklindedir. Nöbetler kendisini genellikle şiddetli korku ya da panik atak şeklinde göstermektedir. Bu hal genellikle aniden ortaya çıkar. Misal olarak, kişi asansöre bindiğinde ani korku hissine kapılması ve kendi içinde kötü senaryolar üretmesi bu şekilde kriz nöbetine girebilmektedir. Anksiyete nöbetleri kendisine pek çok biçimde gösterebilmektedir. Bunlar, istem dışı panik artması, delirme hissi, kontrol kaybı, bayılacak hissi, solunumda sorun, göğüs sıkışması ve kalp çarpıntısı mide bulantısı, ateş basması. Zihinsel ve bilinç sel olarak soyutlama gibi faktörler kaygı ya da endişe nöbetleri sırasında sık karşılaşılan durumlar olarak sayılabilir.

  Anksiyete Türleri, 

  Genel Anksiyete; Bireylerde görülen sürekli korku ve endişe hal biçimidir. Bu korku ve endişe günlük yaşantıyı engelliyorsa genel aksiyete bozukluğu olarak gösterilir. Bu rahatsızlıkta genelde bireyde hiç bitmeyen bir huzursuzluk ve kötü şeyler olacak şüphesi oluşturmaktadır. Süregelen endişe hali olarak da belirtilebilir.

  Panik atak; Panik atak en sık görülen Anksiyete bozukluklarından sayılmaktadır. Kişilerde ruh sağlığı açısından farklı ve]]> Anksiyete Nefes Darlığı https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-nefes-darligi.html Wed, 05 Dec 2018 20:24:29 +0000 Anksiyete nefes darlığı, özellikle çok kalabalık ortamlarda yeterli miktarda nefes alamamak, boğulacak gibi bir hisse kapılmak ve bu durumun eğer özellikle stresli olunan durumlara denk geliyorsa dikkat edilmesi gereken bir rahatsı Anksiyete nefes darlığı, özellikle çok kalabalık ortamlarda yeterli miktarda nefes alamamak, boğulacak gibi bir hisse kapılmak ve bu durumun eğer özellikle stresli olunan durumlara denk geliyorsa dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olabilir. Anksiyete, farklı olarak en çok kaygı ile benzer ve karşılaştırma yapılır. Kaygının da sınav tarzında bilinen bir nedeni olması ve anksiyete bastırılmış olarak ruhsal çatışmaların bir görüntüsü olarak bilinmektedir. Çoğu konularda endişe yaşamak, gereksiz olarak bir olay ve yaşanmamış bir konuda huzursuz olmak, korku ile karışık olarak farklı bir duygu hali olarak bilinmektedir. Aslında anksiyete genel anlamda bir duygu hali gibi olmasına karşıt olarak bedensel, düşünsel gibi ve davranışsal yapısı da bulunmaktadır. Bedensel olarak anksiyete farklı olarak bulunmaktadır ve bunlar terleme, baş dönmesi, aniden titreme,kas ağrıları, göz bebeklerinde olduğundan fazla büyüme ve en önemlisi olarak nefes darlığı bu belirtiler arasında yer almaktadır.  Biyolojik olarak var olmak ve bunun devamı için öncelikle mutlaka en önemlisi nefes alıp vermenin canlılığın da en temel göstergeleri arasında yer almaktadır. 


  Yaşam, aslında ilk nefesle birlikte son nefes arasındaki süre olarak bilinmektedir. Günlük olarak hayatımızda nefes alıp vermekle ilgili nefes daralması yaşamak, derince bir içten nefes almak, tempo halinde iken nefes nefese kalmak, hiç boş bırakmadan nefes aldırmamak, anlaşılması çok zor bir olayı açıklarken boşuna nefes tüketmek, çok fazla heyecan durumunda nefesi kesilmek gibi olabildiğince farklı deyimler bulunmaktadır. Tıpkı bilimsel olarak hızlı kalp atışı, çok fazla kan basıncı, ve barsak içindeki hareketler gibi farklı olarak soluk alıp vermekte beynin tabanı olarak yani sapı tarafından gözetim altında alması gibi olaylar olarak bilinmektedir. Normal olarak farklı şartlarda beden olarak kendi kendine yürütmüş olduğu bu işlevlerin tam olarak farkında olmadan yaşanması durumudur. Ancak bazı ruhsal belirtiler olarak hastalıklar, nefes alıp vermekle ilgili işlev bozukluğu gibi veya olabildiğince algı değişikliğine yol açtığı bilinmektedir. Bu günümüzde aslında en çok rastlanan ruhsal hastalık topluluğu olarak bilinen anksiyete bozuklulukları olarak önemli belirti sebeplerinden biri olarak anksiyete nefes darlığı olarak bilinir. Ruhsal olarak çok fazla problem yaşayan insanların çoğunda kaygıya bağlı olarak anksiyete nefes darlığı problemine rastlandığı bilinmektedir.Anksiyete Nefes Darlığı

  Anksiyete nefes darlığı olan çoğu hastalar bedensel olarak farklı belirtiler nedeniyle psikiyatri dışında farklı bölümlere gittikleri bilinmektedir.Bu yapılan tetkiklerden dolaylı olarak sonra durumun psikolojik bir rahatsızlık olduğu belirlenmiştir. Bazen bu belirtiler farklı olarak diğer durumlar arasında oldukça belirgin değildir. Süreğen olarak bir çok yoğun şekilde huzursuzluk, hiç birşey yokken gereksiz sıkıntı, çok kalabalık yerde ve uzun süre bir yerde kalmamak veya bir düzenli olarak yapılan etkinlik gibi programları devam ettirmemek  gibi şüpheli ve farklı yakınmalarda bulunma görülmektedir. Bazı kısım hasta sadece bazen huzursuzlukla birlikte artan nefes darlığı yakınmasından oldukça farklı olarak muzdariptir. Çoğu zaman nefessiz kalacağını zannederek derin olarak bir nefes alma gibi özel ihtiyacı olarak hissetmeye başlarlar. Kalabalık ortamda  ve kapalı alanda oldukça çok fazla daralırlar. Derin ve doyurucu olarak nefes alamamak, nefes almayla ilgili olarak dikkatte artış olması ve kendini dinlemek gibi farklı bir biçimde altta yatan gizli bir anksiyete nefes darlığına işaret ettiği bilinmektedir. Genel olarak kişiyi huzursuz bir şekilde önemli olarak stres faktörleri veya bununla birlikte eşlik eden depresyon gibi önemli bir ruhsal hastalıklar olduğuna dair saplantılar gözlenmemiştir. Bu durumda en başarılı yol hasta kişinin  durumu kabullenmesi ile tedavi daha kısa sürede başarılı olacağı belirtisidir.
  ]]> Anksiyete Kişilik Bozukluğu https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-kisilik-bozuklugu.html Thu, 06 Dec 2018 13:25:30 +0000 Anksiyete kişilik bozukluğu: günümüzde yaygın olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Bir bireyde kişilik iç ve dış tepkilerin, iç güdülerin, eğilimlerin, kazanılmış ve ya kaybedilmiş deneyimlerin biyolojik yeteneklerin topla Anksiyete kişilik bozukluğu: günümüzde yaygın olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Bir bireyde kişilik iç ve dış tepkilerin, iç güdülerin, eğilimlerin, kazanılmış ve ya kaybedilmiş deneyimlerin biyolojik yeteneklerin toplamından oluşur. Anksiyete ise nedeni bilinmeyen belirsiz sebeplere dayanan bilinmeyen bir kaygı, korku, sıkıntı, kötü ve olumsuz bir durumla karşılaşma hissinden oluşur. Anksiyete kişilik bozukluğu olan birey hayattan devamlı olumsuzluklar beklemektedir ve doğal olarak bu durumun bunaltı hissini taşımaktadır. Birey devamlı olumsuzluklar için alarm durumunda beklemektedir bir yandan da bu durumun yani negatif bekleyişin bireye kazandırdığı koruyucu bir yanı vardır. Birey olumsuz durumlarla karşılaştığında kişi hazırlıklı olduğu için bu durumu en hafif şekilde atlattığı kanaatine varır bazen kaygı ve kötü durumlara hazırlıklı olmanın iyi bir durum olduğunu düşünebilir ama olumsuzluklar ve negatif bekleyişler zamanla bireyin psikolojisine hasar vermeye başlar Anksiyete kişilik bozukluğu bireyin kendiyle iç çatışmasından kaynaklanan bir problemdir.

  Anksiyete Kişilik BozukluğuAnksiyete kişilik bozukluğunun belirtileri:
  • Gerçeklik duygusu değişiklik göstermeye başlar.
  • Birey de dikkat dağınıklığı fark edilir şekilde gözlemlenmeye başlar.
  • Birey olaylar karşısında çözüm bulamama kendini kontrol edememe kaygısı ve korkusu yaşar.
  • Konsantrasyon güçlüğü yaşar konulara odaklanamaz
  • Birey çoğu durumda huzursuz ve panik havasına bürünür
  • Kalp atışlarının hızlanması ile kalp çarpıntısı yaşar bunun eşliğinde nefes alış verişlerinde düzensizlik kısaca nefes darlığı görülür.
  Anksiyete kişilik bozukluğu olan insanlarda sürekli olarak endişe gözlemlenir ve bu endişe kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Her durumda olabilecek en kötü durumu düşünmeleri psikolojik olarak zamanla bunalma görülür. Anksiyete kişilik bozukluğunun oluşma sebeplerinde en büyük rolü stres üstlenir. Kişi stresli bir yaşama sahipse bu durum anksiyete kişilik bozukluğunu yaşamasına sebep olabilir. 

  Anksiyete kişilik bozukluğunun tipleri:
  • Panik atak
  • Sosyal fobi
  • Özgül fobi
  • Akut stres bozukluğu
  • Posttravmatik stres bozukluğu
  • Obsesif kompulsif bozukluk
  Anksiyete kişilik bozukluğu nasıl teşhis edilir:
  • Birey Konularda ve olaylarda esneklik gösteremez.
  • Kişideki endişe kontrol altına alınamayacak boyutta olur.
  • Bireyin davranışları sürekli olarak toplumdan sapan ve iç yaşayış örüntüsünde uyumsuzluklar sergiler.
  • Birey nedensiz yorgunluklar yaşar.
  • Uykuya rahat dalamaz ve gece sık sık uyanır.
  • Karşılaştığı durumlar karşısında endişe korku ve kaygılarının aşırı olduğunun bilincinde olmasına rağmen bilinç dışı davranışlar sergiler ve endişelerini denetleyemez birey kendini sakinleştiremez.
  • Olayları algılama ve yorumlama konusunda kişide işlevsellik ve dürtü kontrolünde bozukluk vardır.
  • Bireyin durumu klinik ve toplumsal açıdan sorunlara neden olur.
  • Kişideki bu saplantı ve huyların uzun süredir devam etmesi.
  • Ufak seslere duyarlı olabilir ve hemen vücut irkilir.
  Anksiyete kişilik bozukluğunun tedavisi:
  Bu hastalığın belirtilerine sahip olan birey öncelikle psikiyatri uzmanıyla görüşmeli ve şikayetlerini dile getirmelidir. Uzmanlar yardımıyla anksiyete kisilik bozukluğunun fiziksel hastalıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı teşhis edilmelidir. Yapılan incelemelerden sonra tedavi gören hastaların büyük bir bölümü olumlu sonuçlar alır. Bazen psikoterapi bazen de ilaçla tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hangi tür tedavinin size uygun olacağını psikoloğunuz karar verdikten sonra ilaçla tedavi yada psikoterapi veya iki tedaviyi de bir arada alıp almayacağınıza doktorunuz karar verecektir.]]> Yaygın Anksiyete Bozukluğu https://www.anksiyete.gen.tr/yaygin-anksiyete-bozuklugu.html Fri, 07 Dec 2018 08:58:22 +0000 Yaygın Anksiyete Bozukluğu, kişilerde yaşanan aşırı heyecan endişe ve korku hallerinden oluşan bir rahatsızlıktır. Nedeni belli olmayan endişe gerginlik halidir. Psikiyatri de genellikle kişinin yaşadığı iç çatışmaların Yaygın Anksiyete Bozukluğu, kişilerde yaşanan aşırı heyecan endişe ve korku hallerinden oluşan bir rahatsızlıktır. Nedeni belli olmayan endişe gerginlik halidir. Psikiyatri de genellikle kişinin yaşadığı iç çatışmaların sonucu olarak tarif edilir ve kabul olunur. İçe kapanık insanlarda sosyal hayata karışma ve uyum sağlama durumlarında yaşanır. Tek bir rahatsızlığın değil bir çok farklı ruh hali ile birlikte gelişen hastalıkların ortak adına anksiyete bozukluğu denilir.

  Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri:

  Anksiyete bozukluğu kişilerde terleme, titreme, birden aşırı heyecanlanma ile kendini gösteren durumlar bütünüdür. Sosyal hayatın içinde kişinin bulunduğu ortamdan rahatsız olması veya birden rezil olacağını düşünerek endişelenmesi sonucu ortaya çıkan durumdur. Bu gibi durumlarda kan basıncının artması ile birlikte kalp atış hızı artar ve kişi kendini kalp krizi geçiriyor ya da baygınlık geçiriyor gibi hisseder. Bu aslında sadece psikolojik bir durumdur. Anksiyete krizi yaşayan insanlarda; mide bulantısı, el ve ayaklarda üşüme, titreme hali gözlemlenebilir. Bu durum korku ve panik hissine neden olur. 

  Yaygın Anksiyete BozukluğuYaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi:

  Anksiyete bozukluğu fizyolojik değil psikolojik bir rahatsızlıktır. Belirtilerini fizyolojik olarak gösterse de aslında hastanın yaşadığı psikolojik gerilimin dışarı yansımasıdır. Ansiyete yaşayan hastalarda hafif seyreden endişe ve korku atakları var ise genellikle terapi şeklinde tedavi tavsiye edilir fakat çoğunlukla anksiyete krizleri şiddetli olabilmektedir. Genellikle kötü bir çocukluk geçirmiş insanlarda, erken yaşlarda yaşanan duygusal travma durumlarının sonrasında veya ortada hiçbir sebep yokken ortaya çıkabilir. Hayati önem taşıyan sınav, evlilik, iş görüşmeleri vb. durumlarda kişilerin birden heyecana kapılması ile artan kalp atış hızı ile birlikte ortaya çıkan ölüm korkusu hali olarak da görülebilir. Kişi öleceğini düşünerek endişeye kapılabilir ve bu durum daha şiddetli bir atağı tetikleyebilir. 

  Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler mutlaka bir hekime başvurmalıdırlar. Hasta ile yapılacak görüşme sonrasında hekim antidepresan veya anksiyolitik ilaçlarla tedaviye başlamaya karar verir. Kullanılacak ilaçların dozu ve şekli hastanın ne kadar şiddetli anksiyete krizleri yaşadığına bağlıdır. Bununla birlikte hekim hasta arasında yaşanacak terapi seansları, hastanın sosyal hayata kayılmaya teşvik edilmesi, kendini iyi hissedeceği bir spor veya hobi alanına yönlendirilmesi, açık ve temiz havada yapılacak yürüyüşler tedavinin hızlanmasına yardım edebilir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin aileleri ve yakınları da bilgilendirilmeli ve özellikle atak anlarında hastayı sakinleştirmeleri ve kendileri de heyecana kapılmamalı yönünde eğitilmelidirler.
  ]]>
  Anksiyete İlaçları https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-ilaclari.html Sat, 08 Dec 2018 03:13:48 +0000 Anksiyete İlaçları, bir diğer adıyla kaygı bozukluğu olarak da bilinmektedir. En sıklıkla görülen psikolojik rahatsızlıkların başında gelen anksiyete, insanların korkularının üst seviyede olduğu, kaygılarının çoğaldı Anksiyete İlaçları, bir diğer adıyla kaygı bozukluğu olarak da bilinmektedir. En sıklıkla görülen psikolojik rahatsızlıkların başında gelen anksiyete, insanların korkularının üst seviyede olduğu, kaygılarının çoğaldığı, sürekli olarak gerildiği ve sürekli olarak sıkıntılı günler yaşadığı durumdur. İnsanlar dış dünyaya uyum sağlayabilmek için, normal davranışlarının olması gerekmektedir. İç dünyasında yaşanan sıkıntılar sonucunda ortaya çıkan bu durum, gündelik hayatı etkilemektedir.

  Elinde olmadan bir anda gelişen titreme, terleme ya da şiddetli oluşan çarpıntıların ortaya çıkması Tedavi edilmediği takdirde ciddi boyutlara ulaşılabilir. Hiçbir nedeni olmadan başına çok kötü bir iş geleceğini ya da aniden öleceğini düşünmesi gibi belirtileri olduğu gibi, girmiş olduğu kalabalık bir ortamda rezil olacağından korktuğu için tedirgin olduğundan hiç konuşamaz ve soğuk soğuk terlemeye başlar.

  Anksiyetenin Tedavisi Nasıl Olur

  Anksiyetenin tedavisi en az 1 yıl boyunca doktor tarafından önerilen ilaçların kullanımı ile olacaktır. İlacın nasıl kullanılacağı doktor tarafından belirlenir. Bazı hastalarda psikoterapi uygulanarak hastanın günlük hayatına normal olarak devam etmesi de sağlanır. Düzgün ve de vaktinde doktor tarafından verilen ilaçların etkisi en az 2 haftada başlar.

  Anksiyete İlaçlarıAnksiyete de kullanılan başlıca ilaçlar:

  Hastanın yaşadığı anksiyeteye bağlı olarak sıklıkla doktor;

  Paxil: Yan etkisinin çok fazla olmadığı bu ilaç bir kutu içinde 20 mglık olup, her kutunun içinde de 28 tane bulunmaktadır. Hasta endişe ve toplum içine çıkamama ve insanlarla konuşurken terleme, saplatılı davranışları varsa doktor tarafından uygun görülüyorsa kullanılabilir.

  Tranxilene: Anksiyete atakları yaşayan hastalara doktor tarafından verilmektedir. Etkisini 2 haftadan önce göstermez ve düzenli kullanımı gerekmektedir.

  Zendor: Anksiyete ve majör depresif durumlarda hastaya, doktor tarafından verilen 28-84 tane 10 mglık kutularda satılmaktadır. Beyindeki serotonin yükselmesini sağlayarak hastanın kaygı bozukluklarının geçmesini sağlamaktadır. Doktor tarafından söylenen dozda alınması gerekmektedir.

  Lustral: 28 ve 56lık tabletlerde satılan 50 mglık Lustral anksiyete tedavisinde ve yaşanan ruhsal çöküntünün ortadan kalkmasında yardımcı olmak için doktor tarafından verilmektedir. Sıklıkla görülen yan etkisi, uyuşukluk ve uykudur.

  Prozac: Bir kutu içerisinde 20 mglık 24 tane ilaç olarak satılmaktadır. Majör depresyon ve kaygı bozukluklarında doktorlar tarafından en sıklıkla kullanılan ilaçların başında gelmektedir.

  Paxera: Diğer anksiyete bozukluklarında olduğu gibi serotonin yükselmesi için kullanılan SSRI ilaç grubundan olmaktadır. Ve beyindeki serotonin yükselmesini sağlar. 20 mglık 24 adet kutularda satılmaktadır.
  ]]>
  Sosyal Anksiyete https://www.anksiyete.gen.tr/sosyal-anksiyete.html Sat, 08 Dec 2018 03:33:59 +0000 Sosyal anksiyete, sosyal ortamlarda bulunma sırasında başkalarının kendisini olumsuz değerlendirmesinden yoğun şekilde kaygılanma, bu korkulardan kaçınma olarak tanımlanabilir. Buna sosyal fobi tanımlaması da yapılabilir. Kişid Sosyal anksiyete, sosyal ortamlarda bulunma sırasında başkalarının kendisini olumsuz değerlendirmesinden yoğun şekilde kaygılanma, bu korkulardan kaçınma olarak tanımlanabilir. Buna sosyal fobi tanımlaması da yapılabilir. Kişideki korkuların çok sayıda toplumsal durumları kapsaması halinde yaygın tip olarak, belli başlı durumları kapsaması yani konuşma yapma, yemek yeme gibi belirli durumları kapsadığında yaygın olmayan tip olarak sınıflandırılır.

  Sosyal anksiyete bozukluğunun yaşam boyu % 2-13 oranında görülme olasılığı vardır. Toplumda en yaygın görülen psikiyatrik rahatsızlıklar arasındadır. Yapılan bir araştırmada ülkemizdeki üniversite öğrencileri arasında % 24 oranında sosyal anksiyete varlığı belirlenmiştir.

  Sosyal anksiyete kimleri etkiler

  Sosyal anksiyete bozukluğunun başlama yaşı tiplerine göre farklılık göstermekle birlikte, erken ya da geç ergenlik döneminde başlar. Yani kişilerde 10-17 yaşları arasında etkili olabilir. Özellikle hiç evlenmemiş, maddi ve sosyal konumu yetersiz olan, eğitimi yetersiz olan, işsiz kişilerde sosyal anksiyete daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda rahatsızlığın erken aşamasında toplum içine yeteri kadar çıkamamak ta risk faktörleri arasında yer alır. Bu rahatsızlığın oluşmasında genetik etkenlerden ziyade, çocukların yetiştirme tarzı, ebeveyn modeli, ailenin başkalarıyla fazla görüşmemesi gibi etkenler rol oynar. Çocukluk döneminde çok çekingen olan kişilerde ilerleyen dönemde sosyal anksiyete gelişim riski fazla olur.

  Sosyal AnksiyeteSosyal anksiyete çekingenlik olarak tanımlanabilir mi

  Toplum içinde konuşma sırasında, sosyal ortamlara girdiğinde kendini ifade edebilme sırasında kişilerde çekingenlik görülebilir. Bunların çoğu hastalığın kapsamına girmez. Bazen bu durumlar örneğin yeni bir işe başlama sırasında kişinin işi yapamadığımda rezil olur muyum diye düşünmesi, onun motive olmasını daha başarılı olmasını sağlayabilir. Bu nedenle çekingenlik sosyal anksiyete olarak kabul edilmemelidir. Sosyal anksiyete kişide korkuyla birlikte kaçınma duygusunun yaşanması halinde söz konusu olur. Bunun dışında kaçınma olmadığında, kişinin kendini bu duruma katlanmak için zorlaması da sosyal anksiyete varlığını ifade eder. Sosyal anksiyete hastaları korkularının çok fazla olduğunun, anlamsız olduğunun bilincindedir. Zaten gerçekten korku duyulacak anlamlı bir olgu bulunuyorsa, bu sosyal anksiyete olmaz. Yani dersine çalışmamış bir öğrencinin mülakata çağırılacağından korkması daha farklıdır.

  Sosyal anksiyete belirtileri

  Sosyal anksiyete hastaları korktukları durumla karşılaştığı zaman bazı bedensel belirtiler ortaya çıkar. Terleme, yüz kızarması, çarpıntı, ağız kuruması, nefes darlığı, nefes alamama, diyare, titreme, kas gerginliği gibi belirtiler daha fazla görülür. Bu esnada hastalar çirkin olduklarını, yetersiz olduklarını, sevilmeye layık olmadıklarını, mükemmel olmaları gerektiğini, kaygılarını belli etmemeleri gerektiğini, kusursuz görünmeyi gibi düşünceler içinde olur. Bunun ardından hastalarda korkulan yeri terk etme, korkulan ortama girmeme gibi kaçınma belirtileri ortaya çıkar.

  Sosyal anksiyete nedenleri nelerdir

  Sosyal anksiyete nedenleri arasında kalıtsal geçiş çok az rol oynar. Ancak en önemli etkenler arasında beyindeki bazı kimyasal ve elektriksel bozuklukların olmasıdır. Uzmanlar sosyal anksiyete hastalarında serotonin denilen kimyasal maddenin daha az olduğunu ya da iletimde bozukluklar olduğunu belirtmektedirler. Sosyal anksiyete daha önceden zihinsel alt yapısı hazırlanarak, bazı durumlarda belirli olayların ardından da ortaya çıkabilir. Çocukların yetiştirilme tarzı da rahatsızlığın gelişmesinde önemli  bir etkendir. Ailelerin aşırı koruyucu olması, ret edici olması, katı olması gibi durumlar bunda etkendir. Çoc]]> Anksiyete Kürü https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-kuru.html Sat, 08 Dec 2018 22:09:37 +0000 Anksiyete Kürü: Anksiyete insanlarda kaygı bozukluğu ve aşırı endişelenmesi yüzünden geçirmiş olduğu panik ataklardan dolayı, hayatını yaşayamaz hale gelirler. En sık görülen psikolojik rahatsızlıkların başında anksiye Anksiyete Kürü: Anksiyete insanlarda kaygı bozukluğu ve aşırı endişelenmesi yüzünden geçirmiş olduğu panik ataklardan dolayı, hayatını yaşayamaz hale gelirler. En sık görülen psikolojik rahatsızlıkların başında anksiyete gelmektedir.

  Doktor tarafından sizlere anksiyete teşhisi konulduğu zaman, doktor tarafından verilen ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bitkisel olarak yapacağınız kür sayesinde sizler de daha rahatlayacaksınız. Bu kürü kullanmaya başladığınız zaman kesinlikle doktor tarafından verilen ilaçları doktorunuza sormadan bırakmayınız. Unutmayın ki bu kür sadece iyileşmenizde yardımcı olacaktır. Sık sık maydanoz tüketilmesi ve yeşil olan yiyeceklerin de anksiyeteye çok iyi geldiği bilinmektedir.

  Papatya kürü:

  Paptya çayının insanı rahatlattığı bilinmektedir. Bir çaydanlığı 2 su bardağı su koyup kaynatın. Su kaynadıktan sonra üzerine 100 gram papatyayı koyup demlenmesini bekleyin. Bunu sabah ve akşam içmeniz durumunda daha sakinleşeceksiniz.

  Anksiyete KürüIspanak ve maydanoz Kürü:


  Saplarını kesmeden kaynayan bir çaydanlığın içerisine öncelikle yıkanmış olan 6 tane ıspanak atılır. 1 dakika kaynatıldıktan sonra üzerine 12 tane saplarıyla birlikte maydanoz atılır ve 2 dakika daha kaynatıldıktan sonra altı kapatılarak demlenmesi beklenir. Bu karışımı sizlerde günde 3 defa herhangi şeker ya da tatlandırıcı koymadan içmeniz gerekmektedir.

  ]]>
  Panik Atak Anksiyete https://www.anksiyete.gen.tr/panik-atak-anksiyete.html Sun, 09 Dec 2018 05:24:25 +0000 Panik atak anksiyete, insan yaşamında stres ve anksiyete oldukça önemlidir. Anksiyete kaygı ve bunalım durumları olarak ifade edilir. Anksiyeteli bir kişi sürekli sıkıntılı, kaygılı ve telaşlı hisseder. Bu şekilde ruhsal soru Panik atak anksiyete, insan yaşamında stres ve anksiyete oldukça önemlidir. Anksiyete kaygı ve bunalım durumları olarak ifade edilir. Anksiyeteli bir kişi sürekli sıkıntılı, kaygılı ve telaşlı hisseder. Bu şekilde ruhsal sorunlarından dolayı kalp çarpıntısı, nefes darlığı, terleme, ellerde titreme oluşabilir. Kişinin yaşamı boyunca anksiyete bozukluğu geçirme oranı yüzde yirmi beş olmasına rağmen psikiyatra başvuranların sayısı çok azdır. Anksiyete bozukluklarının çeşitleri vardır ve panik atak da bunlardan biridir. Panik atak da anksiyete bozukluğu atak halinde kendisini gösterir. Ataklar on dakika ile yarım saat kadar sürebilir. Fakat tam olarak ne zaman olacağı bilinemez. Fakat daha çok genç ve ergenlik dönemlerinde görülür. Daha çok strese sebep olan durumlarda kendisini gösterir.

  Panik atak esnasında görülen belirtiler, panik atak geçirme esnasında kişi de kalp çarpıntısı, ani terlemeler, nefes darlığı, nefes alamadığını düşünme, titreme, baş dönmesi ve gözlerde karartı, bulantı, ani ateş basması, vücutta uyuşukluk hissi, göğüste sıkışma ve ağrı ve ölüm korkusu gibi belirtilerden en az dört tanesini bir arada hisseder. Panik ataklar genellikle ani bir şekilde ortaya çıkar. Atak kendini gösterince önüne geçilmesi için bir etken yoktur. Atakların geçirilme süresi ve sıklığı kişiye ve rahatsızlığın boyutuna göre değişir. Panik atak bazen bir sebebe bağlı olarak oluşurken bazen sebepsizce ortaya çıkar. Ruhsal olarak görülen bu belirtilerin yanı sıra bedensel belirtilerde olduğu için diğer doktorlara da başvurmak gerekir. Panik atak tehlikeli bir rahatsızlık değildir. Fakat kişi kendini kaybeder bu nedenle çok tedirgin ve telaşlı hisseder. Fakat tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi halde ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Kişi sürekli atak geçireceğini düşünür ve bundan dolayı korkup dışarı çıkamaz. Kendisini eve hapseder. Kişinin hiç bir sosyal hayatı kalmaz. Yaşam kalitesi düşer kişi kendini hasta ve eve bağlı gibi hisseder. Zamanla depresyona girer ve buna bağlı olarak depresyon, alkol ve madde bağımlılığı ilerleyen zamanlarda intihara kadar ilerleyebilir. 

  Panik Atak AnksiyetePanik atak anksiyete nedenleri, panik atağın kesin bir nedeni bilinmemektedir. Fakat neden olan faktörlere bakıldığı zaman biyopsikososyol nedenlerden kaynaklı olduğu görülür. Bu rahatsızlık üzerine bir çok araştırma yapılmış ve bir çok teori ortaya atılmıştır. Kimi beyin işlev bozukluğu, beyindeki maddelerden kaynaklanan bozukları öne sürer. Panik atağın en büyük tetikçisi stres ve stresli bir yaşamdır. Panik atak genetik yatkınlık ile de oluşabilir. Bunun yanı sıra kalp rahatsızlıkları, endokrin rahatsızlıkları ve solunum sıkıntılarına bağlı olarak da oluşabilir. 

  Panik atak tedavisi, panik atak geçiren kişiler atağı kalp krizi ile karıştırabilir. Bu şekilde acile başvurabilir. Fakat doğru bir muayene ile panik atak kaynaklı olduğu anlaşılır. Panik atakta en iyi tedavi gevşeme rahatlama sağlayan terapi teknikleridir. Yine kişiye göre uygun dozlarda ilaç tedavisi uygulanır.
  ]]>
  Sigara Ve Anksiyete https://www.anksiyete.gen.tr/sigara-ve-anksiyete.html Sun, 09 Dec 2018 12:21:23 +0000 Sigara ve anksiyete, Anksiyete hastalığı korku, endişe, kaygı, ve tasalanma gibi manevi duyguların ileri boyutta kişilerde oluşması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Anksiyete hastalığı genelde geçmişinde derin çökü Sigara ve anksiyete, Anksiyete hastalığı korku, endişe, kaygı, ve tasalanma gibi manevi duyguların ileri boyutta kişilerde oluşması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Anksiyete hastalığı genelde geçmişinde derin çöküntüler yaşamış insanlarda görülür ve psikolojik bir hastalıktır. Tedavisi de ancak psikiyatri tedavisi ile mümkündür. Her ne kadar hastada içsel çöküntü olarak nitelense de psikiyatride, daha çok iç çatışma şeklinde nitelendirmek kanımca daha doğrudur. 

  Anksiyete hastalığı kişide birçok manevi dürtüyü tetiklediğinden sakinleşmek için bu hastalar çeşitli yollara başvurabilir. Bunlardan bir tanesi de sigaradır. Aslında vücudumuzda bulunan bir çok organa zarar veren sigara anksiyete hastalarında bir sakinleşme aracı olarak kullanılabilir. Sigara ve anksiyete hastalığı birbiri ile bu bağlamda yakınlaşır. Hastalar içerisinde bulunduğu çöküntülerin bir yansımasını daima hayatlarında karşılarına çıkan bütün olaylarda karşılaştırma yapar ve bir iç çatışma içerisine düşerler. Özellikle maneviyatı zayıf bayanlar üzerinde oldukça yaygın bir hastalıktır. Gerçi, bu hastalığı tamamen bayanlara indirgemekte yanlıştır. Erkeklerde de olabilecek bu hastalığın kökeni aslında yaşanan çok büyük olumsuz olayların bir sonucudur. 

  Sigara Ve AnksiyeteSigara ve anksiyete,  birbirini tetiklediği gibi kişi psikolojisine göre sakinleştirici bir etkisi de vardır. Bu düşüncede hem sigara içip hemde bu hastalıkla yaşayan insanlarda ön safhadadır. Aslında bazen anksiyete hastaları sigarayı bazen hissettikleri endişe ve korkulardan kurtulup sakinleşmek için bile başlayabilir. Bu açıdan bakıldığında psikolojik bir rahatlama verdiğini düşünen bir çok anksiyete hastası vardır. Bazen psikiyatri hekimleri bile hastalarının bu durumlarını görmezden gelebilir. Çünkü yaşadıkları anksiyete şiddetli boyutlara ulaşmamışsa ve kontrolü ancak bu şekilde hasta sağlayabiliyor ise, dönemsel duygu krizlerinde rahatlattığı için hastalarına kullanmamaları ile ilgili ikaz uyarıları yapmazlar. Her ne kadar beden sağlığı için tehlikeli olsa da sigara anksiyete hastalığı anlık nöbetleri esnasında kişiye daha büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Bu hissettikleri endişe korku kaygı gibi durumlar hastaların dış dünyaya kapanmasına ve kendisini hayattan yani yaşamdan soyutlamasına neden olarak ölüme kadar götürebilir. Hiçbir insanla bağı kalmayana kadar takıntılar geliştirebilir ve her insanın kendisine yada her nesnenin kendisine zarar verebileceğini düşünür hale gelebilir. Bu sebepten ötürü birçok anksiyete hastası sigarayı bir sakinleştirici olarak görür ve kullanır. 
  ]]>
  Çocuklarda Anksiyete https://www.anksiyete.gen.tr/cocuklarda-anksiyete.html Mon, 10 Dec 2018 02:15:54 +0000 Çocuklarda Anksiyete, Çocuklarda okula başlama, yeni arkadaşlar edinme, okul değiştirme, arkadaş kaybetme, ev ya da yaşanılan şehri değiştirme, aileye yeni bir bireyin gelmesi, anne babanın boşanması veya ebeveynlerden birinin Çocuklarda Anksiyete, Çocuklarda okula başlama, yeni arkadaşlar edinme, okul değiştirme, arkadaş kaybetme, ev ya da yaşanılan şehri değiştirme, aileye yeni bir bireyin gelmesi, anne babanın boşanması veya ebeveynlerden birinin evi terk etmesi gibi kısa süreli, hayal kırıklığı yaratıcı olaylarda korku yaşanması her çocuk için neredeyse normal bir davranıştır. Bunların yanı sıra çocuğun başka hastalıklardan dolayı kullandığı ilaçlar da anksiyete belirtilerine neden olabilir. Çocuklarda anksiyete bozukluklarında genetik yatkınlığın ve kaygılı davranışları olan anksiyeteli akrabaların bulunmasının rolü de önemlidir.

  Anksiyete bozukluğu yaşayan bir çocuk aile düzenini bozacak derecede sorun yaratabilir. Mesela karanlıktan korktuğu için yalnız uyumak istemeyen bir çocuk ile anne veya baba beraber yatmak zorunda kalabilir. Kalabalık yerlere gitmek istemeyen çocuğun ailesinin sosyal ilişkileri zayıflayabilir. Ebeveynlerin sorunlu çocuk üzerine daha fazla eğilmesi nedeniyle diğer kardeşler ilgi eksikliğinden şikayet edebilir. Aile içinde artan uyuşmazlıklar, ebeveynlerin evlilik çatışmaları, yakın geçmişte yaşanan maddi ve manevi bozukluklar, anksiyeteli kişinin terapisinde sorgulanması ve dikkate alınması gereken konulardır.

  Okullarda öğretmenin çocuğa sert yaklaşımı, fiziksel ve cinsel taciz gibi olaylarda belirgin bir anksiyeteye yol açabilir. Anksiyete davranışı okulda oluyorsa, öğrenme yetersizliğine, arkadaş ilişkilerinde zorluk ve herhangi bir probleme karşı bilinçli olunması gerekir. Okuldan ziyade evde görülen anksiyete davranışları ise bunun aile temelli bir problem olduğuna dikkat çeker. 

  Çocuklarda AnksiyeteAnksiyete bozuklukları çocuklarda kimi zaman erişkinlerdekine benzer, bazen ise farklı şekillerde kendini gösterebilir.

  Obsesif bozukluğu olan çocuklar saplantılı düşüncelere ve hayallere sahiptir. Bunlar da çocuklarda anksiyeteye yol açar. Saplantıdan kaynaklanan anksiyeteyi hafifletmek için tekrarlayıcı davranışlarda veya sayı sayma gibi hareketlerde bulunulur. Ellerinde mikrop olacağı ve bundan dolayı hastalık kapacağı endişesi yaşayan bir çocuk, okulda veya başka mekanlarda sırasına ve sınıfın kapı koluna dokunmamaya çalışır, bunun yarattığı yoğun kaygıyı hafifletmek için de ellerini defalarca yıkar. En yaygını el yıkama ve temizlik, tekrar etme, sayma, dokunma ve eşyaları düzeltmedir. En yaygın obsesyonlar mikrop bulaşma korkusu, kendine ve aile üyelerinden birine zarar geleceği korkusu, birinin düşüncelerini okumaya çalışma ya da onun hareketlerini izleme davranışı ve yasaklanmış düşüncelerdir. OKB erkek çocuklarında daha sık görülür. 

  OKB’li çocukların aile fertlerinde de OKB sıklığı yüksektir. Tik görülmesi, basit fobiler, inatlaşma bozukluğu, dikkat eksikliği, yoğunlaşamama gibi sorunlarda bu tabloya eşlik eder. Birçok çocukta OKB kronik olup, bulgular dönemlere göre artma ve azalma gösterir. Ayrılık korkusu bozukluğu, okula yeni başlayacak çağdaki çocuklarda en sık görülen rahatsızlıktır. 9 yaş civarında başlar ve bu durum kızlarda daha sık gözlenir. Temel bağlanma bireyinden ayrılmaya yol açacak kaçırılma, kaybolma gibi korkular olur ve bağlanma figüründen bir süre uzak kalmak baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı, kusma gibi bulgulara yol açabilir. Hayvan korkusu, karanlıktan korkma, gök gürültüsü ve şimşek korkusu, doktor korkusu, asansör korkusu tipik fobilere örnek verilebilir. Korkular normal gelişim aşamasında doğal kabul edilir. Bununla birlikte kişide günlük aktiviteleri aksatıyorsa, uyaranla karşılaşılacağı düşüncesi bile korku yaratıyorsa ve an az 6 aydır gözleniyor ise spesifik fobi tanısı konur. Karanlıkta uyumaktan korkan bir çocuk, kapısı hafif aralık bırakılarak veya karanlık olunca gece lambası yakılarak ve yatarken annesinin bir kaç dakika yanında kalmasıyla rahatlıyor ise bu o dönemde olabilecek normal bir karanlık korkusu olarak değerlendirilebilir. Fakat uyku zamanının yaklaşması çocukta kaygıya neden oluyor ve tüm gece ışığın açık]]> Anksiyete Bozukluğu Tansiyon https://www.anksiyete.gen.tr/anksiyete-bozuklugu-tansiyon.html Mon, 10 Dec 2018 15:04:02 +0000 Anksiyete Bozukluğu Tansiyon, Panik bozukluk bulunan hastalarda başta ölüm korkusu, çıldırma ve kalp krizi gibi hep en kötüyü düşünme davranışı vardır. Bunun yanında bayılacak hissi, terleme, baş dönmesi ve göğüste ağ Anksiyete Bozukluğu Tansiyon, Panik bozukluk bulunan hastalarda başta ölüm korkusu, çıldırma ve kalp krizi gibi hep en kötüyü düşünme davranışı vardır. Bunun yanında bayılacak hissi, terleme, baş dönmesi ve göğüste ağrıda görülebilir. Fakat tüm bu belirtilerin için sayılmayan bir etken vardır oda hipertansiyon. Atak sırasında damarlar çekilir ve kalp ritmi hızlanır, kan basıncı yükselir. Yükselip düşen tansiyona oynak tansiyon adı verilir. Yükselip düşen tansiyonun şikayetiyle hastaya hipertansiyon teşhisi konulur ve ilaç tedavisi başlatılır. fakat bu yanlıştır. Hastaya verilen ilaç tansiyonunu düşüreceği için panik problemini daha çok tetikleyecektir. Ayrıca yüksek tansiyon riski taşıdığını düşünen hasta her an beyin kanaması yada kalp krizi geçireceği düşüncesi içinde günlük yaşantısından kopacaktır.Anksiyete Bozukluğu Tansiyon


  Panik bozuklukta yaşanan belirtiler hastanın bedenine odaklanmasına sebep olur. Kan basıncı ve solunum problemi ile hastalar dahiliye uzmanı yada acil servislere başvuru yapıyorlar fakat herhangi bir bulguya rastlanamaması sonucu hasta psikiyatr servisine yönlendiriliyor. Hasta değerlendirmeler sonucu panik bozukluk tanısı alır. Ve hastalara genellikle antidepresan verilir. İlaçların yanı sıra hastaya psikoterapide önerilmelidir. Hasta kendi hastalığını tanırsa baş etmesi de o denli muhtemeldir. Aksi taktirde hastalığını tanımayan hastalar yalnız ilaçla tedavi yönteminde çok fazla yol kat edemezler. Panik bozukluk tanısı olan hastalarda fiziksel belirtilerde hipertansiyon genellikle hastalarda beyin kanaması riski ile kaygı yaşamalarına bu durumda hastaların yaşamını olumsuz yönde etki etmiş oluyor. Hastalar genellikle bu durumu dile getirmedikleri için farkındalık oluşturulamıyor. Fakat panik bozukluğu olan hastalara hipertansiyon hastası olmadıklarını sadece atak sırasında yükselen kan basıncının etkisinin atak ile birlikte son bulacağı anlatılmalıdır.
  ]]>