Anksiyete Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Temmuz 2024

Anksiyete Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete ve Mide Bulantısı

Anksiyete, bir kişinin ya da kişilerin yaşadığı veya tanık olduğu durumlar karşısında akla takılan sorunların durumudur. Bu durum karşısında oluşan yan etkiler oldukça normal sayılmaktadır. Anksiyete hastaları yaşadıkları takıntılar sebebiyle çoğu durumu oldukça abartırlar ve bu durumu abarttıklarını düşünemezler. Farkında olmadan yaşadıkları olayın yan etkileri oldukça fazladır. Çoğu insanın kendi içinde yaşadığı birtakım endişe, kaygı ve korkuları vardır. Anksiyete olan kişiler bunu oldukça abartırlar ve kendilerine verdikleri zarar karşısında oluşan mide bulantısı sorunu kaçınılmaz olur. Öyle bir mide bulantısı olur ki yaptıkları her hareket karşısında huzursuzluk yaşarlar. Bu durumu yaşayan kişi veya kişilerin mutlaka psikolojik destek almaları gerekir. Aslında mide bulantısı yaşayan kişinin midesinde bir sorun yoktur. Fakat kişi kendi kafasında yaşadığı endişeler yüzünden hep huzursuz olur.

Bu durumu düzeltecek tek şey destek alınmalıdır. Alınan psikolojik destek oldukça yararlı olabilir. Anksiyete aslında bir takıntı hastalığıdır. Fakat bunu kabul edemeyen kişiler olayı iyice büyüterek içinden çıkılmaz hale getirirler. Yaşanan bu sorun karşısında kişi endişe, kaygı, korku gibi sıkıntılar nedeniyle hayatını kısıtlamaktadır. Böyle bir durumda mide bulantısı yaşayan kişinin başka şikayetlere de maruz kaldığı görülebilir. Aslında anksiyete hayatın içinde bütün insanların yaşadığı normal bir duygudur. İnsanlarda böyle bir durumun olmaması da normal değildir. İnsanların bazılarında ise anksiyete normal sayılırken bazı insanlarda ise bozukluk derecesindedir. Bozukluk derecesi yaşayan insanlarda ise fizyolojik şikayetlerin oluşması söz konusudur. Bunların başında mide bulantısı, çarpıntı, gaz şikayetleri, nefes darlığı ve terleme, ateş basması gibi durumlar ortaya çıkar. Psikolojik desteklerde ise hasta kendini daha güvenli hissedebilir.

Anksiyete Mide Bulantısı Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Böyle bir durum söz konusu ise kişinin kesinlikle destek alması gerekir. Bununla beraber kişi kendini huzurlu hissedeceği ortamlara girmelidir. Kişinin hayatı sorunsuz olsa bile anksiyete rahatsızlığı yaşayanlar kendilerine sorun muhakkak çıkarırlar. Anksiyete olan kişinin kesinlikle bir klinik muayene olması gerekir. Muayenede fiziksel veya psikolojik nedenlerden kaynaklı olup olmadığı araştırılır. Alınan önlemler karşısında ona göre tedavi uygulanır. Kişinin anksiyete esnasında yaşadığı mide bulantısı tuttuğunda kalabalık bir ortamda ise oradan uzaklaşarak sakin bir alana geçip elini yüzünü yıkamalıdır. Kullandığı ilacı var ise ilacını almalı ve sakinleşerek kendini iyi hissetmelidir. Ayrıca anksiyete hastalığı genetik bir durumdan da kaynaklanabilir.

Anksiyete Bozukluğu ve Mide Bulantısı Nasıl Tedavi Edilir?

Böyle bir rahatsızlık yaşayan kişinin tedavisi öncelikle psikolojik destek alması ile başlar. İkincisi ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi olan hastalarda şikayetler azalarak zamanla kaybolur ve hastada olumlu sonuçlar gösterir. Şikayetlerin başında gelen mide bulantısı ise tedavinin olumlu sonuç vermesi sonucu azalarak kişiyi etkilemez hale getirir. Anksiyete rahatsızlığı tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi sonuçlarında ise oldukça etkili neticeler alınarak zamanla aşılacak hale gelebilir, hatta ortadan kalkabilir. Anksiyete olan kişilerin geçmişini biraz kurcalarsanız tedaviye nereden nasıl başlayacağınız daha kolaylaşır.

Anksiyete Tedavisi ve İlaçların Yan Etkileri

İlaç tedavisinde böyle bir kararı siz veremezsiniz; ilaç tedavisini doktorunuz başlatabilir. Kullanılan ilaçların her ilaçta olduğu gibi bunda da yan etkiler vardır. Psikolojik destek alınıyorsa depresyon ilaçları uyku getirir. Ayrıca mide bulantısı için de ilaç alınması gerekirse geçici şikayetler olarak ağrı ve halsizlik durumu ile karşılaşmanız mümkündür. Anksiyete ilaçları bağımlılık yapabilir. Bu nedenle daha sakin olunmalı ve ilaç seçeneği dikkatle değerlendirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Eda

03 Mayıs 2024 Cuma

Benimde mide bulantısı ve içimde bir korku var atamıyorum ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Eda Hanım,

Yaşadığınız mide bulantısı ve korku hissi oldukça rahatsız edici olabilir. Öncelikle, bu durumların sebebini anlamak için bir doktora başvurmanız faydalı olabilir. Fiziksel bir rahatsızlık ya da stres, anksiyete gibi psikolojik sebepler bu belirtilere yol açabilir. Özellikle son zamanlarda yoğun stres ya da kaygı yaşıyorsanız, bunu bir uzmana danışmak iyi bir adım olabilir. Ayrıca, derin nefes alma teknikleri, yürüyüş yapma ya da rahatlatıcı aktivitelerle kendinizi sakinleştirmeye çalışabilirsiniz. Unutmayın, sağlığınız her şeyden önemli.

2. Cevap
cevap

Admin

Eda hanım, mide bulantısı ve içsel korku gibi belirtiler yaşıyorsanız, öncelikle bir sağlık profesyoneline başvurmanız faydalı olacaktır. Stres ve kaygı da bu tür belirtilere sebep olabilir, bu yüzden rahatlama tekniklerini denemek, bir psikolog ile görüşmek de yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku da genel iyilik halinizi destekleyebilir. Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

Edgüalp

Benim annemde de bu tür sorunlar mevcuttur. Psikolojik destek sağlayarak korkularını yenmesini sağlıyoruz. Kendini huzurlu ve sakin hissedeceği ortamlara götürüyoruz. Midesine dokunacak yiyeceklerden uzak tutuyoruz. Birde bütün bunların yanında hastaneye götürerek doktordan da randuman alıyoruz. İç hastalıklar ve psikolojik doktora gitmeniz gerekir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Anksiyete Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni