Anksiyete Bozukluğu Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Geçer?

Anksiyete bozukluğu nasıl geçer, bu problem, tam olarak adı ve özellikleri bilinmese bile çok eski zamanlardan beri insanlarda etkili olan ve bu kişilerin genel olarak hayatını çok büyük zorluklara sürükleyen bir rahatsızlıktır. Anksiyete yani kaygı bozukluğu rahatsızlığı olan insanlarda algılanana tehlikelere karşı normal bir insan reaksiyonunun gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu hastalığın çok değişik koşullara uymamızı sağlayan bir tepki olduğunu da bilmeliyiz. Günümüzde çok sık görülen panik atak rahatsızlığı da aslında bir anksiyete bozukluğudur. Anksiyete bozukluğunun giderilmesi için gerek tıbbi gerekse psikolojik yöntemlerle yapılan tedaviler kişideki anksiyete bozukluklarını ortadan kaldıracaktır. Fakat günümüzde birçok insan bu tedavileri olmaktan kaçınır ve bazı insanlarda anksiyete bozukluğu tedavisi sürecinde aksaklıklar yapmaktadır.


Anksiyete bozukluğu nasıl geçer?Terapi

 • Bilişsel Davranışçı Terapi: İnsanlarda son derece iyi yapılandırılmış bir tedavi çeşididir. Bu terapi uygulamasında kişinin düşüncelerini ayırt etme, anlama ve değiştirme gibi şekillendirici tedaviler yapılır. Yapılan bu tedavi yönteminden sonuç alınabilmesi için yaklaşık olarak 12-16 hafta arasında değişen bir süreyi beklemelisiniz. Bu terapi sürecinde hasta duygularını kontrol etmeye başlar ve kendisine sürekli olarak faydalı yetenekleri öğrenir.
 • Maruz Bırakma Terapisi: bu tedavi ile hastaya korkularıyla baş etme kaygılarını azaltma seansları verilir. Bu terapide hasta kademeli olarak korkulu durum ya da objeye maruz bırakılır. Zamanla hasta bu etkenlere alışarak bu durumları öğrenir.
 • Kabullenme ve Bağlanma terapisi: bu terapi yönteminde ise hastaya daha çok konuşarak tedavi yapılır. Örneğin hastanın istemediği düşünceleri ve hisleri ona mücadele etme yolları ve davranışlarını değiştirme stratejileri öğretilir.

İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?


Anksiyete bozukluğu sorununa ilaç tedavisi olarak tam 4 çeşit ilaç türü bulunmaktadır. Bunlar;
 • Seçici Serotinin Gerialım Engelleyicileri (SSRRI): SSRI adlı ilaçlar insanlarda serotoninin beyindeki bazı sinirler tarafından geri alınmasını ve engelleyerek kişideki semptomları ortadan kaldırır. Bu şekilde kişilerde artan serotininde ruh halinin düzeltilmesine yardımcı olur. Bu gibi ilaçların olumsuz yanı ise yan etkileridir. Kişilerde çok şiddetli bir uykusuzluk, cinsel işlev bozukluğu ve kilo etkileri gösterir.
 • Serotonin-Nöroepinefrin Gerialım İnhibitörleri: bu ilaç sayesinde beyin hücrelerinden geri emilim inhibe edilerek nörotransmiterlerin miktarı arttırılır. Bu şekilde hastanın rahatlaması sağlanır.
 • Benzodiyazepinler: bu ilaç, insanlarda kısa süreli olarak anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle yeni başlayan bozukluklar için doktorlar bu ilaçları hastalarına verirler.
 • Üç halkalı Antidepresanlar: Sadece bu hastalık için değil, aynı zamanda daha birçok psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde bu ilaçlar kullanılmaktadır. Aslında bir nevi benzodiyazepinlerin daha uzun süreli olanları denilebilir. Çok etkili ilaçlar olmalarına rağmen insanlarda ortosyayik hipotansiyon, kabızlık, su toplaması, ağız kuruması gibi etkileri vardır.

Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler

Bu tedavileri genellikle hastanın evinde rahat bir şekilde yapabileceği tedavilerdir. Bunlar;
 • Gerilme ve gevşeme hareketleri: bu hareketler genellikle insanlarda fobiler ve panik ataklar tedavisine yardımcı olur. Gevşeme teknikleri depresyon tedavilerinde de kullanılabilir.
 • Yoga: Anksiyete bozukluğu nasıl giderilir sorunun tamamlayıcı tedavisi de psikolojik olarak ve ruhen insanları rahatlatan yoğa uygulamalarıdır.
 • Akupunktur: bu tedavi yöntemiyle vücudun belli kısımlarına yerleşen iğnelerle vücuttaki enerji akışı kontrol edilir. Bu teknik Çin kökenli bir tekniktir.
 • Kava: Güney pasifikte bulunmuş olan bu yöntem anksiyete bozukluğunda mükemmel bir tamamlayıcı tedavidir. İnsanlarda akıl sağlığını geliştirmede oldukça önemli bir rol oynar.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağır Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Ağır Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Atakları Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Atakları Belirtileri ve Tedavisi