Anksiyete Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anksiyete Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete nefes darlığı, özellikle çok kalabalık ortamlarda yeterli miktarda nefes alamamak, boğulacak gibi bir hisse kapılmak ve bu durumun eğer özellikle stresli olunan durumlara denk geliyorsa dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olabilir. Anksiyete, farklı olarak en çok kaygı ile benzer ve karşılaştırma yapılır. Kaygının da sınav tarzında bilinen bir nedeni olması ve anksiyete bastırılmış olarak ruhsal çatışmaların bir görüntüsü olarak bilinmektedir. Çoğu konularda endişe yaşamak, gereksiz olarak bir olay ve yaşanmamış bir konuda huzursuz olmak, korku ile karışık olarak farklı bir duygu hali olarak bilinmektedir. Aslında anksiyete genel anlamda bir duygu hali gibi olmasına karşıt olarak bedensel, düşünsel gibi ve davranışsal yapısı da bulunmaktadır. Bedensel olarak anksiyete farklı olarak bulunmaktadır ve bunlar terleme, baş dönmesi, aniden titreme, kas ağrıları, göz bebeklerinde olduğundan fazla büyüme ve en önemlisi olarak nefes darlığı bu belirtiler arasında yer almaktadır. Biyolojik olarak var olmak ve bunun devamı için öncelikle mutlaka en önemlisi nefes alıp vermenin canlılığın da en temel göstergeleri arasında yer almaktadır.

Yaşam, aslında ilk nefesle birlikte son nefes arasındaki süre olarak bilinmektedir. Günlük olarak hayatımızda nefes alıp vermekle ilgili nefes daralması yaşamak, derince bir içten nefes almak, tempo halinde iken nefes nefese kalmak, hiç boş bırakmadan nefes aldırmamak, anlaşılması çok zor bir olayı açıklarken boşuna nefes tüketmek, çok fazla heyecan durumunda nefesi kesilmek gibi olabildiğince farklı deyimler bulunmaktadır. Tıpkı bilimsel olarak hızlı kalp atışı, çok fazla kan basıncı ve bağırsak içindeki hareketler gibi farklı olarak soluk alıp vermekte beynin tabanı olarak yani sapı tarafından gözetim altında alması gibi olaylar olarak bilinmektedir. Normal olarak farklı şartlarda beden olarak kendi kendine yürütmüş olduğu bu işlevlerin tam olarak farkında olmadan yaşanması durumudur. Ancak bazı ruhsal belirtiler olarak hastalıklar, nefes alıp vermekle ilgili işlev bozukluğu gibi veya olabildiğince algı değişikliğine yol açtığı bilinmektedir. Bu günümüzde aslında en çok rastlanan ruhsal hastalık topluluğu olarak bilinen anksiyete bozuklulukları olarak önemli belirti sebeplerinden biri olarak anksiyete nefes darlığı olarak bilinir. Ruhsal olarak çok fazla problem yaşayan insanların çoğunda kaygıya bağlı olarak anksiyete nefes darlığı problemine rastlandığı bilinmektedir.

Anksiyete nefes darlığı olan çoğu hastalar bedensel olarak farklı belirtiler nedeniyle psikiyatri dışında farklı bölümlere gittikleri bilinmektedir. Bu yapılan tetkiklerden dolaylı olarak sonra durumun psikolojik bir rahatsızlık olduğu belirlenmiştir. Bazen bu belirtiler farklı olarak diğer durumlar arasında oldukça belirgin değildir. Süreğen olarak birçok yoğun şekilde huzursuzluk, hiçbir şey yokken gereksiz sıkıntı, çok kalabalık yerde ve uzun süre bir yerde kalmamak veya bir düzenli olarak yapılan etkinlik gibi programları devam ettirmemek gibi şüpheli ve farklı yakınmalarda bulunma görülmektedir. Bazı kısım hasta sadece bazen huzursuzlukla birlikte artan nefes darlığı yakınmasından oldukça farklı olarak muzdariptir. Çoğu zaman nefessiz kalacağını zannederek derin olarak bir nefes alma gibi özel ihtiyacı olarak hissetmeye başlarlar. Kalabalık ortamda ve kapalı alanda oldukça çok fazla daralırlar. Derin ve doyurucu olarak nefes alamamak, nefes almayla ilgili olarak dikkatte artış olması ve kendini dinlemek gibi farklı bir biçimde altta yatan gizli bir anksiyete nefes darlığına işaret ettiği bilinmektedir. Genel olarak kişiyi huzursuz bir şekilde önemli olarak stres faktörleri veya bununla birlikte eşlik eden depresyon gibi önemli bir ruhsal hastalıklar olduğuna dair saplantılar gözlenmemiştir. Bu durumda en başarılı yol hasta kişinin durumu kabullenmesi ile tedavi daha kısa sürede başarılı olacağı belirtisidir.

Anksiyete Nefes Darlığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni